Už 20. září se po čtyřech letech otevřou volební místnosti při volbách do krajských zastupitelstev a do horní komory Parlamentu České republiky – do Senátu. V čele Ústeckého kraje aktuálně stojí hejtman Jan Schiller, se kterým bilancujeme končící období krajské vlády.
Pane hejtmane, jste před koncem svého funkčního období v roli hlavy Ústeckého kraje. Asi je na místě se ohlédnout a zrekapitulovat, co se Vám za čtyři roky podařilo. Jste spokojený?
Vždycky když zodpovídám podobný dotaz, musím se pousmát představě, že na kraj přijde hejtman a za čtyři roky se něco zásadního změní. Vedení kraje není diktatura, kde si jeden člověk prosazuje svoje nápady. Kraj jsme řídili v koalici a musím říct, že ve velmi dobré a fungující. Vždy jsme diskutovali, aby se s výsledkem mohli ztotožnit všichni tři partneři. To ale rozhodně neznamená, že bych neměl svou vizi nebo že bych ji nenaplnil. Přišel jsem do vedení kraje, který po předchozím působení stagnoval, kde se nic nedělo, kraj se nikam neposouval. To se podařilo změnit. Nastartovali jsme léta opomíjené investice. Odpovědné hospodaření nám umožnilo investovat finance do krajského majetku a myslím, že je to hodně vidět. Jen těch škol a sociálních služeb, které se podařilo rekonstruovat a modernizovat! Nebo nemocnice v Krajské zdravotní, tak masivní investice a budování nových pavilonů, urgentních příjmů a sálů jako nyní tu nikdy nebylo, a to i přes těžkosti v lajdácky připravených projektech, které nám bývalé vedení zanechalo, když už tedy něco. Jinak tu v policích byl jen prach a keramika z Číny. Říkám si, jestli to byla neschopnost, nebo záměr a myslím si, že obojí.
Ústecký kraj je historicky spjatý s těžbou surovin a s jejich energetickým využitím. Doba se ale mění, těžba uhlí pomalu končí. Co to pro region znamená?
Je zřejmé, že uhlí jako hlavní zdroj při výrobě energie už opravdu skončilo. Přesto by ale stát měl, i s ohledem na naši energetickou soběstačnost a možné hrozby, při zastavování těžby být obezřetný a nechat si nějakou možnost se k uhlí v případě potřeby vrátit. Musíme se ale také koukat do budoucna a hledat zdroje nové. Tam má Ústecký kraj potenciál opět patřit mezi energetickou špičku, tentokrát ve vodíku. Díky chemickému průmyslu tu vodík je a na stole jsou zajímavé možnosti jeho využití, třeba v dopravě nebo tepelném hospodářství. Jen se nesmíme nechat sešněrovat přílišnými omezeními. Další zajímavá příležitost pro celý region leží na Teplicku pod Krušnými horami v podobě lithia. Stát ho vidí jako strategickou surovinu a plánuje jeho těžbu. Z pozice hejtmana jsem mnohokrát seděl u jednacího stolu na straně obcí, pomáhal najít cestu a smířlivý postoj. A když se to snad konečně podařilo a došlo k nějaké dohodě ohledně těžby, dopravy a zpracování, ten samý stát chce na tom místě vyhlásit CHKO a tím budoucí těžbu znemožnit. Přiznávám, že fungování současné vlády vůbec nerozumím. Těžba lithia je ale téma, kterému se chci věnovat i nadále.
Sám jste to nakousl, tak se musím zeptat: jaké jsou Vaše další plány a cíle?
Nerad odcházím od rozdělané práce. Ústecký kraj mám rád, žiju v něm, dobře ho znám. Za roky působení v politice, ať už jako městský zastupitel, poslanec či hejtman, jsem ho poznal opravdu důkladně od Rumburku po Kadaň. Jsem si dobře vědom všech rizik a slabých stránek, ale na rozdíl od lidí, kteří jen nálepkují, také znám jeho silné stránky, příležitosti a potenciál. Naším cílem musí být vzdělaní lidé, kteří zde budou pracovat v perspektivních oborech a také žít a vychovávat děti. A úkolem nás politiků je jim zajistit takové životní podmínky, aby se jim tu bydlelo dobře, aby byli spokojení. Proto chci v práci pro Ústecký kraj pokračovat z pozice senátora. Se znalostí všech místních bolístek se chci v senátu věnovat sociálním otázkám a problematice sociálního vyloučení, které náš kraj pořád brzdí. No a na Teplicku je to mimo jiné již zmíněné lithium, o které se hraje v nejvyšších patrech, ale bez znalosti a vztahu k regionu. U toho chci jako senátor být a hledat cestu, která nás nejen nepoškodí, ale přispěje k dalšímu rozvoji.
Děkuji za rozhovor.