Historickým městem Olomouckého kraje za rok 2021 je Lipník nad Bečvou

20.1.2022
Redakce

Historickým městem Olomouckého kraje za rok 2021 se stal Lipník nad Bečvou na Přerovsku. Zhruba osmitisícové město, jež se s Olomoucí pyšní jako jediná města v kraji městskou památkovou rezervací, porazilo v krajském kole Šternberk a za Olomoucký kraj bude o titul usilovat v republikovém finále. ČTK o tom informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk. V krajském finále porazil Lipník nad Bečvou Šternberk také v roce 2018.

„Samozřejmě z toho máme radost. Je spousta práce v městské památkové rezervaci, neustále provádět obnovy, rekonstrukce, a to i jiných subjektů, než je město, neboť je zde spousta soukromých či církevních subjektů. Určitě nás to potěšilo, je to i motivace pro naše zaměstnance,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Města Lipník nad Bečvou i Šternberk, která se do soutěže přihlásila, tento měsíc navštívila komise, která jejich přihlášky posuzovala. Tvořili ji zástupci NPÚ, ministerstva pro místní rozvoj a krajský garant Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. „Komise v případě Lipníku nad Bečvou hodnotí snahu města o záchranu nevyužitého kláštera a dlouhodobou podporu majitelů nemovitostí v rezervaci příspěvky na obnovu z městského rozpočtu,“ uvedl mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Vlastimil Staněk.

Odborníci zároveň ve městě ocenili dlouhodobou péči o rozsáhlý systém městského opevnění včetně demolice nevhodné budovy a následné obnovy zaniklé části hradeb. Ocenili také snahu města udržet centrum města obydlené. „Vyrovnanost souboje a těsné vítězství Lipníku svědčí o dlouhodobě vysoké úrovni péče a pozornosti věnované památkově chráněnému centru u obou přihlášených měst,“ uvedl ředitel olomouckého pracoviště NPÚ František Chupík.

Vítěz krajského finále obdrží z programu regenerace 100.000 korun a postupuje do celostátního kola o titul Historické město. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Historickým městem 2020 se loni stal Havlíčkův Brod. Kromě ceny udílené za nejlepší péči o památky získalo město také odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví.

Z měst v Olomouckém kraji tuto soutěž vyhrál v celostátním klání dosud pouze Šternberk a to v roce 2008.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte