Historii sokolovské Čtyřky mapuje unikátní stejnojmenná kniha otce a syna Rundových

6.12.2021
Roman Kořinek

Historie Základní školy Čtyřka se začala psát v roce 1957, kdy se spustilo její projektování. Následně došlo ke stavbě základní školy, kterou vychodilo více než dva tisíce dětí. Jednou z nich byla i současná starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO), která v minulých letech rozhodovala o jejím zbourání.

„Klidně se přiznám, že jsem si svoji školu zbourala. Ale nelituji toho. Šla jsem do politiky s cílem postavit důstojné zařízení pro lidi, kteří se již o sebe nemohou postarat, a to se mi povedlo právě na místě bývalé základní školy. Tu nahradilo pobytové zařízení, které je nejmodernější v České republice a myslím si, že nyní může Sokolov směle říkat, že patří do Evropy,“ uvedla starostka Sokolova na dnešním křtu knihy mapující historii školy i výstavby pobytového zařízení.

Knihu napsala autorská dvojice tvořená otcem a synem, Janem a Michaelem Rundových, kteří se přiznali k tomu, že původně zadaný nápad a úkol vnímali jako velmi jednoduchý a snadný. Nakonec to ale hlavně kvůli koronaviru jednoduché nebylo.

„Mysleli jsme si, že zajdeme do knihovny, archivů a dalších zařízení a bude hotovo. Jenže přišel covid-19 a vše se zkomplikovalo. Složitě se komunikovalo s bývalými žáky i učiteli a složitě se sháněly i materiály. Nakonec jsme to ale zvládli a myslíme si, že je kniha velmi zdařilá,“ říkal Jan Rund.

Kniha mapuje první roky výuky, kdy se na ni vyučovalo i v odpoledních hodinách a děti tam chodili jakoby na směny. Do budovy Čtyřky dokonce docházeli i studenti gymnázia, které v Sokolově v tu dobu ještě nebylo.

„Čekalo se stavbu dalších škol a tak někteří žáci chodili do výuky dopoledne a jiní odpoledne. Toto i mnoho dalšího je v knize popsáno. Čtenáři v ní najdou i jmenné seznamy učitelů, žáků a hlavně řadu vzpomínek. Na konci se pak lidé dozvědí, proč byla škola zbourána a jak se stavělo nové pobytové zařízení, které je vizuálně podobné bývalé škole a naprosto zapadá do okolní výstavby padesátých a šedesátých let minulého století,“ dodal Michael Rund s tím, že materiály, které se do knihy nevešly, najdou zájemci i na webových stránkách a pomoci jim k tomu mohou i moderní QR kódy, které jsou součástí knihy.

V knize jsou zmíněny i parametry nového pobytového zařízení, které bylo postaveno v minulých letech, a v lednu příštího roku se do něj mají začít stěhovat první klienti. „Pobytové zařízení pro seniory má kapacitu celkem jednašedesát osob a je v něm deset dvoulůžkových a jednačtyřicet jednolůžkových pokojů,“ dodal mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.

Zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte