• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • HIV virus je v Praze na hranici epidemie, rizikoví jsou homosexuální i heterosexuální muži

  11.12.2017
  Šárka Turčeková

  Nakažených lidí v Praze je stále více, HIV pozitivní je každý patnáctý gay, pokud to tak bude pokračovat, bude to každý desátý. Každoročně počet nakažených stoupá. Nově jsou však problémem i heterosexuální muži, zní upozornění České společnosti AIDS. Kondom při styku totiž používá jen 30 procent mužů. 

  „V Česku zaznamenáváme stabilní růst počtu nakažených každoročně o 10 procent,“ popsal Jiří Pavlát, ředitel Domu světla. V Praze je počet diagnóz na jeden milion obyvatel až čtyřikrát vyšší, než je celorepublikový průměr. Je to dáno tím, že prostředí města je anonymní, navíc je Praha oblíbenou turistickou destinací. Řada turistů přijíždí ze zemí, kde je infekce běžnější, například z Ruska.

  Před jednatřiceti lety zemřela v Československu na AIDS první oběť. Komunisté popírali, že nemoc existuje

  Zatímco celosvětově je nemoc AIDS na ústupu, v Rusku se za poslední desetiletí počet infikovaných virem HIV zvýšil o až o 149 procent. Jedním z důvodů jsou i protizápadní konspirační teorie, které se šíří většinou pomocí nejrůznějších ruských webů. Ty tvrdí, že nemoc je pouhý mýtus a způsob vydělávání peněz pro západní farmaceutické společnosti.

  Řada nakažených přitom o infekci ani neví a šíří ji dál. Počet takových lidí se odhaduje na 700, což potvrzuje epidemiologický model Státního zdravotnického ústavu. „Z toho asi 550 žije v Praze a polovinu tvoří muži heterosexuální,“ říká Pavlát. Proč je riziko tak velké u heterosexuálních mužů? Je to kvůli typu sexuálního styku, heterosexuální muži experimentují a rizikovější je anální styk.

  Masturbace může zachránit mužům život, potvrdil výzkum

  Muži při tom používají kondomy jen ve 30 procentech. Lidé se navíc testovat nenechají, protože je k tomu nic nenutí. O svém nakažení zřejmě vůbec nepřemýšlejí. Podle vedení hlavního města už AIDS a virus HIV není takovým strašákem jako dřív, protože si lidé myslí, že léčba je účinná a nástup AIDS se dá výrazně zpomalit. Stále se ale jedná o nevyléčitelnou nemoc.

  V metropoli momentálně fungují dvě HIV centra: na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na základě výzvy od odborníků se vedení Prahy rozhodlo vytvořit akční skupinu, která se bude problémem zabývat. Návrh odsouhlasil magistrátní výbor pro zdravotnictví a bydlení. Uskupení má určit pražskou strategii prevence HIV. Dalším krokem bude také vstup metropole do programu Fast Track Cities, tedy sítě měst, která aktivně proti šíření HIV bojuje.

  8 populárních gay barů v Praze: Nabízí romantiku i nejzvrácenější orgie  Nepřehlédněte