• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Holubí dům stojí v Praze na Veletržní od roku 1882. Bývalou lékárnu dnes okupují ptáci

  8.12.2017
  Šárka Turčeková
  Další fotky

  Dvoupatrový činžovní dům na Dukelských hrdinů 28 stojí už pěknou řádku let. Na dveřích visí silný zámek. Už podle vymlácených oken a poničené fasády je zřejmé, že stavba už tady nějakou dobu stojí – a taky že ano, budova je stará 135 let. Na mohutných dveřích jsou přilepené plakáty, celou budovu pak zdobí malůvky pouličních umělců. Ty jsou tu teprve od roku 2008. Dovnitř už dávno nikdo nechodí, žijí tam jen holubi. 

  Budova naproti Veletržnímu paláci byla postavena v roce 1882. Původně šlo o obyčejný činžák. Od roku 1913 ho ozdobily nové stavební prvky, když tu fungovala lékárna. Na budově se tak objevil secesní vstupní lékárenský portál s mramorovými pilastry. Byla tam i leptaná skla, která dnes již k vidění nejsou.

  FOTO: Takhle vypadá dům holubí v Praze 7

  Takhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 Veletržní
  Další fotky
  Takhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 VeletržníTakhle vypadá dům holubí v Praze 7 - Holubí dům Praha 7 Veletržní

  Uvnitř budovy se nachází kousky zničeného nábytku, matračky, ale i hromada odpadků a věcí, které zde zbyly zřejmě po bezdomovcích. Alespoň to je stav z roku 2015. Celá budova, všechny podlahy jsou pokryty holubími výkaly v několika vrstvách. Právě holubi totiž obývají tento dům, a to opravdu ve velké míře. Na zemi jsou kromě nepořádku a trusu uhynulí holubi. Přístup to budovy bez roušky je zcela vyloučen.

  Ještě v roce 2008 probíhaly ve spodních patrech budovy výstavy, kde určitou dobu umělci vystavovali svá díla.

  Jiří Schelinger - Holubí dům (original 1972)
  (www.youtube.com)

  Spadá dům holubů mezi památky?

  Budova chátrá už dlouhou dobu. Majiteli však město několikrát zamítlo dům přestavět na hotel. Žádosti o rekonstrukci přitom byly už v roce 1999 a 2000. Objekt sice není kulturní památkou, nachází se ale v památkové zóně Bubeneč, Dejvice, Horní Holešovice. V roce 2004 byla zamítnuna žádost o demolici.

  Historická budova u zastávky ve Všenorech je v žalostném stavu

  Až v září roku 2013 byla připuštěna příprava prací podle dokumentace k územnímu řízení. To znamená, že by se z dvoupodlažního domu měl do budoucna stát třípodlažní dům, s přístavbou dvorního traktu a s dvoupodlažní dostavbou na dvoře. Návrh počítá i s obnovením původního lékárenského portálu, s repasí vstupních dveří i dochovaných prvků v interiéru a zároveň s obnovou uliční fasády.

  Opuštěný dům Za Poříčskou bránou na Florenci hostuje vyhozený nábytek i divadlo  Nepřehlédněte