Hořovický Cibuláček

12.10.2021
Marta ŠeVac

 

Tradiční Cibulový jarmark v Hořovicích v loňském roce pořadatelé zrušili. Letos, vzhledem k tomu, že se tak rozsáhlá akce musí zajišťovat měsíce dopředu a nikdo nevěděl, zda by se v této nejisté době mohl vůbec uskutečnit, se hořovičtí zahrádkáři rozhodli uspořádat alespoň menší variantu, tedy takový Cibuláček.

Dle zvyklosti se konal první sobotu v říjnu. V zahradě Společenského domu bylo rozmístěno cca 40 různých stánků. Hned u vchodu si mohli návštěvníci zakoupit cibulové copy, které letos opět napletly zručné pletařky. Jak uvedla předsedkyně hořovických zahrádkářů Eva Grossová, nakoupily k tomu účelu 4 metráky cibule.

Několik let jsem pravidelně chodívala pletařky při jejich práci fotit, tak vím, jak pracná záležitost je pletení cibulových copů. Nejprve se musí vyrobit přízdoby – kytičky, kterými se copy zdobí. Cibule se třídí, musí se vyčistit, a teprve potom se plete.

Novinkou bylo dobrovolné vstupné, což většina návštěvníků ocenila. Nechyběl prodej burčáku, cibule, česneku, ale i klobás, sýrů, různého občerstvení, ale i stánek se záclonami a z různorodé nabídky si mohli zájemci odnést do svých zahrad zajímavé květiny. Možná tímto jaksi komornějším Cibuláčkem  začala nová tradice. Naďa Kolenská

FOTOGALERIE

 


Témata:

Nepřehlédněte