Hotovo na radnici? V Ostravě i v Olomouci ANO

5.10.2022
Jan Štoll

Dvě moravská krajská města už mají jasno o tom, jaká koalice je povede v dalších čtyřech letech. Obě povede vítězné hnutí ANO, a v obou zasednou Piráti. Zatímco v Ostravě byla už podepsána i koaliční smlouva, v Olomouci byla jednání daleko složitější, takže na formální potvrzení se stále čeká.

V Ostravě podepsali koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO, koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO, stejně tak se nezmění řada jmen ve vedení radnice, protože koalice zůstává téměř ve stejné podobě jako v předchozím období. V zastupitelstvu, které má 55 členů, má většinu 33 míst.

„Hnutí ANO si de facto ponechává stávající portfolio, a to včetně většiny personálního obsazení,“ řekl Macura a dodal, že při koaličních vyjednáváních poměrně rychle našli průsečík mezi programovými prioritami všech tří politických subjektů. Chtějí se zaměřit především na pomoc lidem i institucím při překonávání energetické a ekonomické krize. Shoda byla rovněž na pokračování přípravy stavby koncertní haly.

Vyjasnit si zástupci koalice údajně museli pouze názor na budoucnost Městské nemocnice Ostrava. „Ve finále jsme se shodli na tom, že nemocnice zůstane městskou organizací, bude rozvíjena jako příspěvková organizace města, modernizována systematicky a financována z fondu, který si na to vytváříme,“ řekl staronový primátor.

Podle zástupců nově vzniklé koalice se její členové budou snažit, aby v ostravských obvodech, kde to jde, vznikly koalice na podobném základu jako na magistrátu. „Ve většině velkých obvodů už se nějaká dohoda rýsuje,“ řekl zástupce ODS Jan Dohnal. Jde například o nejlidnatější obvod Ostrava-Jih, kde se utvořila koalice ANO a SPOLU, přičemž starostou zůstane Martin Bednář (ANO). I v obvodu Slezská Ostrava bude pokračovat současná koaliční spolupráce, tedy vítězné ANO s hnutím Ostravak a uskupením ODS & Nezávislí. Starostou opět bude Richard Vereš (ANO).

Ostravská ODS tak rozhodně neudělal radost premiérovi Fialovi. Vedení ODS totiž podobné spojování ANO a ODS ve velkých městech vadí. Proti podobným námluvám v Praze se ODS už ohradila. Podle médií měl šéf ODS Petr Fiala říci, že spojení Spolu a hnutí ANO v Praze by ve velkém poškodilo jeho vládu.

V Olomouci spOLečně, ale bez Spolu

V Olomouci vyjednavači vítězného ANO, které dosud vládlo v koalici s ODS a hnutím spOlečně, dlouho váhali mezi dvěma podobami budoucí koalice, ale i tady už je jasno.

První variantou pro ně byla spolupráce se Spolu, kterou i zde tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Druhou byla koalice s Piráty a s hnutími spOLečně a ProOlomouc. Přednost nakonec dostala druhá varianta. Dohodnutá koalice bude mít v 45členném zastupitelstvu většinu 28 hlasů, post primátora opět připadne ANO. Jak vyplývá z informací, které prosákly z koaličních vyjednávání, ANO původně zvažovalo pokračování současné koalice, ale spolupráci se Spolu striktně odmítlo nejprve spOLečně, poté i ProOlomouc a Piráti.

Člen vyjednávacího týmu Spolu Martin Major (ODS) přiznal, že měl o další spolupráci vážný zájem. „Několikrát jsme o tom jednali, nicméně to nakonec nedopadlo. Naši opoziční roli vnímáme jako příležitost a budeme tvrdou, nicméně konstruktivní opozicí,“ uvedl Major.

ANO ve většině moravských měst

Hnutí ANO úspěšně postupuje ve vyjednávání koalic i v dalších městech v regionu, které buď povede, nebo alespoň zasedne v radě města. Jde například o Karvinou, kde povládne koalice ČSSD a ANO, či o Havířov, kde bude pokračovat dosavadní spolupráce ANO s ČSSD a osobnostmi města, Hnutím pro Havířov (HPH) a uskupením Spolu plus, které ve městě tvoří zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a také STAN. Primátorem bude znovu Josef Bělica (ANO). I v Novém Jičíně bude stejná koalice jako dosud, tedy ANO, KDU-ČSL, ODS a Strana Zelených s Piráty, TOP 09 a STAN.

Město Frýdek-Místek povede koalice vítězného hnutí Naše Město F-M s hnutím ANO. Opavu zase koalice ANO a uskupení Občané městských částí Opavy (OMČO) a Zelená pro Opavu. Tomáš Navrátil z ANO bude pokračovat jako primátor.

Jedním z mála velkých měst na severu Moravy, kde ANO nebude ve vedení, je Třinec, kde už podepsaly koaliční smlouvu Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL a Společně pro Třinec. Primátorkou zůstává Věra Palkovská. Dalším takovým městem je Jeseník, kde se na koalici opět domluvilo uskupení Jeseník srdcem a PRO Jeseník.

Obrázek se ale příliš nezmění, ani pokud se přesuneme do Olomouckého kraje. V Prostějově už ANO podepsalo koaliční smlouvu s ODS a hnutím PéVéčko. V Přerově se na koalici domluvilo ANO s ODS, lidovci a TOP 09.

STO/ČTKNepřehlédněte