• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hradecká galerie moderního umění zahájí podzimní sezónu hned třemi novými výstavami

  12.9.2021
  Redakce

  Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové v pátek 17. září zahájí při celostátní akci Muzejní noc podzimní sezonu. Představí tři nové výstavy nazvané Miloš, A hoře rozpustí se a Yes No Yes.  GMU zahájí výstavy v 18:00, přičemž galerie bude otevřena zdarma do 22:00. Součástí páteční akce budou také komentované prohlídky nebo večerní program ve výtvarném ateliéru. 

  Výstava sochařky Pavly Scerankové nazvaná „Miloš“ potrvá do 22. května. Do 28. listopadu bude k vidění výstava výtvarnice Bronislavy Orlické, která si za ústřední motiv výstavy „A hoře rozpustí se“ zvolila dílo Jana Zrzavého, litografie Hoře, z roku 1918.

  Také třetí výstava „Yes No Yes“ bude přístupná veřejnosti do 28. listopadu. Podle zástupců GMU jde o projekt studentů Ateliéru video z brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, který si propůjčil název z videa Yes No Yes malíře, pedagoga a tvůrce experimentálních animací Radka Pilaře.

  GMU otevře návštěvníkům během Muzejní noci všechna patra galerie. V prvním patře je dlouhodobá výstava „Nekousavě kousati“, ve druhém a třetím patře jsou umístěny stálé expozice „Minulé století – dvacet osobností“ a „Posledních padesát let“. Ve čtvrtém patře budou k vidění nové výstavy.

  Galerie moderního umění v Hradci Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Sídlí v historickém centru města v pozdně secesní budově. Od roku 2008 má galerie ve své správě také dva soubory uměleckých děl, sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu, což je cyklus sochařských děl přístupný ve volné přírodě nedaleko barokního Kuksu na Trutnovsku.

  Ve stotisícovém Hradci Králové se letos k Muzejní noci připojí sedm muzeí a galerií. Festival muzejních nocí 2021 se po loňské vynucené přestávce uskutečni od 18. června do 19. září po celé republice. Pro společnou Královéhradeckou muzejní noc, která je již 14. ročníkem, byl zvolen pátek 17. září. Každá ze zapojených institucí chystá vlastní program a pro návštěvníky bude přístupná zdarma. Například Muzeum východních Čech v Hradci Králové nabídne program propojený s výstavou sezony Rudolf II. Umění pro císaře, sdělila mluvčí muzea Lucie Peterková.

  zdroj: jv/ctk  Nepřehlédněte