Hrady a zámky v září lákají k rodinným výletům i za Boženou Němcovou

10.9.2020
Jaroslav Svoboda

Za Boženou Němcovou

Ratibořický kastelán Ivan Češka zpřístupňuje v září památky, které k Babiččinu údolí neodmyslitelně patří – Rudrův mlýn a Staré bělidlo i ve všední dny: „Obvykle těmito památkami na podzim provázíme pouze o víkendech, ale zpřístupněním i ve všední dny bych chtěl poděkovat všem návštěvníkům za přízeň a ty, kteří to k nám ještě nestihli, motivovat k návštěvě. Pokud o prohlídky mlýna a Starého bělidla zájem bude, zpřístupníme je i v říjnu“, dodává. Kromě toho si na Ratibořicích v rámci Dnů evropského dědictví připravili na 12. září speciální prohlídky „Příběh zámku a zámek příběhů“, tentokráte zaměřené na osobnost Boženy Němcové, neboť si letos připomínáme 200 let od jejího narození.

Chodil často do divadla, tam si toho všimli a nabídli mu roli

Poslední šance v Litomyšli

Zámek v Litomyšli, který je zařazen mezi památky UNESCO, láká návštěvníky na „poslední prohlídky“ stávajících návštěvnických okruhů, přes zimu je totiž plánována jejich reinstalace. Shodně tak čekají zásadní změny prohlídkových okruhů na náchodském zámku. Nové trasy budou veřejnosti představeny se zahájením sezony 2021.

Prohlídky opočenského zámku obohatí ve vybraných termínech výstava Albrecht z Valdštejna – velký stavebník (1621–1634), 19. září se zde koná přednáška Opočenské panství a jeho páni za třicetileté války. 13. a 20. září si zde můžete užít rozšířené prohlídky zbrojnic.

Dříve zámek, dnes již téměř zřícenina. Najde chátrající objekt Brnky svého zachránce?

Zve i Liberecký kraj

Ve Frýdlantu je celosezonně nabízena dětská trasa pro rodiče s dětmi, na základním prohlídkovém okruhu bude 19. září návštěvníky vítat vévoda Albrecht z Valdštejna.

Správa hradu Grabštejn si pak na sobotu 19. září připravila speciální prohlídky, které se zaměří na stavební úpravy hradu a okolí za posledních šlechtických majitelů, naplánovány jsou i speciální dětské prohlídky, kdy jejich součástí bude výroba clam-gallasovského papouška. V nabídce je i klasická prohlídka hradu, dětské interaktivní prohlídky jsou realizovány v podzimních měsících vždy o víkendech.

Dva zářijové víkendy (12. – 13.; 26. – 28.) bude zpřístupněna Bredovská zahrada na Lemberku, v závěru měsíce zde otevřou také středověkou věž s krásnou vyhlídkou po okolí.

Barokní zahrady Großsedlitz patří k nevšedním zážitkům. Uhádnete, který strom je jejich hlavní ozdobou?

Zámek Sychrov zpřístupnil od 1. září novou prohlídkovou trasu ve 2. patře pod názvem „Soukromé apartmány Arthura a Gabriely Rohanových“. Okruh je výběrový, určený pro maximálně osm návštěvníků ve skupině a vstupenky jsou k dostání pouze on-line. Trasa je ve zkušebním provozu zatím do 31. října.

Na Zákupy po celý rok

Správa zámku v Zákupech plánuje od letošního roku celoroční provoz – v září nabízí několik prohlídkových okruhů včetně okruhu pro rodiny s dětmi, na 19. a 20. září je zde plánováno tradiční setkání umělců se zdravotním postižením Tvoříme duší.Nepřehlédněte