• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hřiby v okolí Přerova rostou ve velkém, výstava ukazuje rekordních 31 druhů včetně hřibu zavalitého

  15.9.2023
  Doris Drienová

  Rekordní množství druhů hřibů nabízí letos návštěvníkům tradiční výstava hub v Přerově. Mykologové jich v lesích v okolí nasbírali tři desítky, dohromady je k vidění v Klubu Teplo zhruba 270 druhů hub.

  Podle mykologa Jiřího Polčáka mezi nimi nechybějí vzácné kousky, naopak podzimní druhy hub s ohledem na současné teplé počasí lidé na výstavě nenajdou. Tradiční výstava v Přerově, kterou každoročně navštíví kolem 1500 lidí, potrvá do soboty.

  „Vypadá to letos velice dobře, podzim nám docela přál. I když to vypadá v lese, že je sucho, tak ty houby rostou, a to i druhově. Tím, že je hodně teplo, letní počasí se protáhlo a noční teploty se stále pohybují kolem 15 stupňů, rostou stále teplomilné houby, hlavně hřibovité. Nyní tady máme už teď 31 druhů hřibů, což jsme nikdy neměli,“ řekl v pátek předseda mykologického klubu Přerov Milan Plášek.

  Podle Polčáka je na výstavě mezi hřibovitými houbami řada zajímavých exemplářů. „Máme tady vůbec poprvé hřib zlatokořenný, hřib Kluzákův, ale i velmi vzácný hřib, který se podle mne nikde nevystavuje – hřib zavalitý. Nechybí ani hřib Moserův, což jsou karpatské houby, které rostou pouze v Beskydech a v Javorníkách, nikde jinde v České republice nerostou,“ uvedl Polčák.

  Mezi vystavené vzácné kousky patří také hrbolatka černobílá či hřib rubínový. „Jsme nadšeni. Na to, že bylo počasí jako na houpačce, houby se podařilo nalézt a některé i ve velkém množství. Letos je to o hřibovitých houbách, kterých je v lese nejvíce. Naopak kvůli teplému počasí nám chybí podzimní druhy, jako jsou václavky, čirůvky, šťavnatky či různé druhy pavučinců,“ doplnil Polčák.

  Na výstavu přinášejí své úlovky přerovští mykologové z oblasti zhruba do vzdálenosti 40 kilometrů od města. Pokrývají tak například Tovačovsko, ale i Hostýnské či Oderské vrchy. Houby podle nich nyní rostou, a pokud bude i nadále přát příznivé počasí, budou je moci lidé nacházet v lesích i v říjnu.

  Výstava má v Přerově dlouholetou tradici a pokaždé se setkává s obrovským zájmem veřejnosti i škol. Už dnes ráno byl sál zcela zaplněný školáky, kterých na výstavu obvykle přichází až tisícovka. „Děti se na to již naučily pravidelně chodit, dělají si i poznámky. Je to pro ně určitě výchovné, protože osnovy ve školách se tomu věnují málo,“ doplnil Plášek.

  Mykologovi Polčákovi, který dřív objevil v ČR několik druhů hub jako první, se daří také v letošním roce. „Letos se mi podařilo najít další lokalitu velice vzácné kalichovky lužní, která byla nalezena pouze na dvou lokalitách jižní Moravy na soutoku Moravy a Dyje. Potěšilo nás, že ji máme i v Lipníku nad Bečvou. Nevystavujeme ji, protože je to zákonem chráněný druh, proto ji necháváme růst. Zrovna dnes jsem se na ně jel pokochat – rostou,“ dodal s úsměvem Polčák.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte