Nejčastějším prohřeškem bylo použití měřidla s neplatným úředním ověřením nebo neschváleného typu. Inspektoři uložili deset pokut dohromady za 21 000 korun, jeden nedostatek vyřešili domluvou, sdělil ředitel inspektorátu ČOI pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj Boris Stabryn.
„Celkem bylo provedeno 32 kontrol, přičemž v 11 případech bylo zjištěno porušení pravidel podeje, což je více než třetina ze všech kontrol (34,4 procenta). Oproti minulému roku se jedná o pokles, neboť vloni byly zjištěny nedostatky v 62 procentech kontrol,“ uvedl ředitel.
Měřidla s neplatným úředním ověřením nebo neschváleného typu použilo při prodeji sedm prodávajících. Nedala se tak ověřit hmotnost zakoupených výrobků. Na měřidla vydala ČOI zákaz používání do zjednání nápravy.
„V šesti případech prodávající nevydali na žádost spotřebitele doklad o zakoupení se stanovenými údaji. Pouze v jednom případě prodávající kontrolní nákup nesprávně účtoval (tři koruny v neprospěch spotřebitele), neboť výrobky vážil včetně obalového materiálu,“ uvedl Stabryn.
Při výběru kontrolovaných stánků vycházeli inspektoři především z podnětů zákazníků. „Přestože byla zjištěna uvedená porušení pravidel prodeje, i díky soustavné kontrolní činnosti ČOI dochází ke kultivaci trhu a prodejci jsou z větší části se svými zákonnými povinnostmi obeznámeni a srozuměni,“ uvedl ředitel.
Zdroj: ČTK