Hlavní hygienička: V Karlovarském kraji jsou nákazy vícečetných rodin i importy

9.9.2021
Roman Kořinek

Za poslední týden bylo v kraji, který má nejmenší počet obyvatel, téměř 130 případů, z nich 88 v okrese Karlovy Vary. Na 100.000 obyvatel je to 39 na celý kraj, na Karlovarsku téměř 77. „Dělali jsme si rozbor ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí. Dominantní jsou výskyty ve vícečlenných rodinách, kde se nakazilo třeba osm, deset členů jedné rodiny,“ uvedla Svrčinová.

Importy ze zahraničí podle ní nebyly ze sousedního Německa, ale častěji z Turecka, Bulharska nebo Kazachstánu. „Byly záchyty ve spojení s karlovarským festivalem, ale vždycky byl i někdo nakažený v rodině nebo na pracovišti,“ dodala. Karlovarská hygienická stanice uvedla, že účast na festivalu uvedlo téměř 30 nakažených.

V poslední době se nové případy podle ní podařilo zjistit také plošným testováním ve školách. V celé ČR bylo zachyceno a potvrzeno PCR testem v prvním kole testování sedm případů na 100 000 testů v základních školách a téměř 20 případů na středních školách. V Karlovarském kraji bylo 13,1 pozitivních na 100.000 testů na základních a více než 200 na středních školách.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý připustil, že by testování na školách v Karlovarském kraji mohlo pokračovat. Dnes ve Sněmovně uvedl, že plošně pokračovat nebude, lokální opatření ale nevyloučil. Chce ale počkat na výsledky druhého a třetího kola testování, které budou známé příští týden.

Zdroj: čtkNepřehlédněte