• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hvězdárna od roku 1945 chátrá. Majitel shání peníze

  17.5.2023
  Simona Knotková

  Majitel rozpadlé hvězdárny v Libonově, části obce Telnice na Ústecku, Vít Musílek, hledá cestu, jak financovat její obnovu. Dotaci od Ústeckého kraje se mu letos získat nepodařilo, využít prostředky od investorů by podle něj bylo proti celému konceptu obnovy hvězdárny, jež má sloužit hlavně veřejnosti, nikoli jako zdroj zisku. Přestože se mu již jeden soukromý investor nabídl, zvažuje spíše vytvoření webových stránek, přes které by lidé mohli přispět do veřejné sbírky.

  „Hvězdárnu plánuju pořád pro veřejnost, nechci sahat po soukromých investorech. Důvody jsou jednoduché, kdyby do toho vstoupil soukromý investor, bude se tlačit na byznys model a jediným cílem hvězdárny bude vydělat,“ řekl Musílek. Vytvořil i anketu, kde si příznivci hvězdárny vybrali pomalejší proces obnovy z veřejných prostředků. Majitel nicméně podotkl, že na obnovu je potřeba nejméně deset milionů korun.

  Ve Fondu Ústeckého kraje bylo letos podle náměstka hejtmana Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) vyčleněno šest milionů korun. Musílek loni získal 100.000 korun, teď majitel žádal téměř o celou částku, což kraj neschválil. Majitel podotkl, že kdyby dotaci získal, mohl by již rekonstrukci dokončit. V plánu má postavit hvězdárnu podle archivních materiálů. Kromě dotace se proinvestovalo ještě 50.000 korun z prostředků Musílka. „Stačilo to na to, abychom vyklidili sklepení. Začali jsem stavět cestu. Začínám to tahat za svoje peníze,“ řekl majitel, jenž nyní čeká na směnu okolních pozemků.

  Pro veřejnost už dříve zpřístupnil sklepení. Je uzamčené, po telefonické domluvě Musílek návštěvníkům sdělí kód, přes který se do místnosti dostanou. Naleznou v ní desítku archivních materiálů, které je seznámí s historií observatoře.

  Objekt fungoval do roku 1945, pak začal chátrat. V lese lidé naleznou již vykopané základy hvězdárny, které zůstanou zachované. Sklepení se nachází nedaleko někdejší hvězdárny, bylo součástí komplexu. Musílkovým cílem je hvězdárnu obnovit do podoby z roku 1929.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte