• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hypotéky klesaly napříč regiony. Jaký bude rok 2024?

  13.2.2024
  Redakce

  V roce 2023 poskytly banky na hypotékách jen 124 miliard korun (bez refinancování). Přestože hypoteční trh ožívá, za rok 2023 se trh propadl o další čtvrtinu (ve srovnání s již krizovým rokem 2022). Mírné oživení ve druhé polovině roku 2023 podpořily podle ČBA Hypomonitoru klesající sazby a odložená poptávka. Jak vypadá výhled na rok 2024?

  Celkem 150 miliard korun

  Hypomonitor České bankovní asociace ukazuje, že na hypotékách poskytly banky v roce 2023 celkem 150 miliard korun. Z toho 124 miliardy na nové hypotéky a 26 miliard na refinancování hypoték již běžících. Celkově je rok 2023 dalším propadem v hypotékách (nyní druhým v řadě). Tentokráte jde o pokles čtvrtinový (ve srovnání s rokem předchozím).

  Značná míra propadu souvisí především s ještě poměrně silnou srovnávací základnou prvního pololetí roku 2022. Pokud bychom roky 2022 a 2023 rozdělili na pololetí, výsledky by byly víc než zajímavé:

  • za první polovinu roku 2023 se poskytlo o 50 % méně hypoték než za první polovinu roku 2022
  • za druhou polovinu roku 2023 poskytly banky naopak o 50 % více hypoték než ve druhé polovině roku 2022.

  Rostla průměrná výše hypotéky

  Druhá polovina roku 2023 byla tedy ve znamení polovičního nárůstu objemu poskytnutých hypoték – ve srovnání s druhou polovinou roku 2022. Ale počet uzavřených smluv o hypotečních úvěrech i tak klesl. Důvodem je samozřejmě vyšší částka na jednu hypoteční smlouvu. Zatímco koncem roku 2022 vykazovaly hypotéky průměrnou výši 2,9 mil. Kč, koncem roku 2023 už to bylo 3,37 mil Kč.

  „Z pohledu původních očekávání na začátku roku 2023 byla realita nakonec relativně příznivá a objem poskytnutých hypoték se dostal na horní hranici odhadů. To bylo patrně způsobeno kombinací faktorů, od uvolnění pravidel v oblasti příjmových ukazatelů ze strany ČNB, po mírný pokles cen nemovitostí či mírný pokles sazeb. V letošním roce by měl hypoteční trh dále oživovat a za celý rok lze očekávat dvouciferný růst, stále se však patrně nedostane na úrovně předpandemických let,“ komentoval výsledky hypotečního trhu Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

  Kouzlo odložené poptávky

  Co je odložená poptávka, o níž ekonomové hovoří jako o jednom z důvodů růstu hypotečního trhu na konci roku 2023? Její koncept je velmi jednoduchý. Lidé, kteří v době skokového zdražování hypoték odložili realizaci pořízení nebo modernizace bydlení, se ke svému původnímu cíli nyní vracejí. Důvod? Těch může být spousta:

  • lidé si naspořili, aby jim stačila nižší hypotéka
  • zlevnila nemovitost, o kterou měli zájem
  • nechtějí čekat na další zdražování bydlení
  • zlepšila se jejich finanční situace
  • anebo si na vyšší cenu hypoték už zvykli, a nevnímají ji tolik negativně jako ještě před rokem a půl. Koneckonců, cena hypoték už mírně klesla: nyní se pohybuje okolo 5,65 % p.a.

  Jste-li mezi potenciálními zájemci o hypotéku, pamatujte, že jde o úvěr, o němž se vyplatí vědět, jak funguje a co vás s ním čeká. Kde ale hledat potřebné info? Magazín Hyperfinance.cz přináší vše podstatné, co byste měli před sjednáním hypotéky znát. Pomohou vám tu i s jejich porovnáním, výběrem a vyřízením.

  Banky vyhlížejí lepší časy, na které se blýská už teď

  „Rok 2024 bude o poklesu úrokových sazeb a oživování trhu. Tento trend poklesu sazeb započal již v závěru roku 2023. Vyvolává jej postupný pokles ceny zdrojů a samozřejmě zafunguje i tržní prostředí. Očekáváme, že dojde k oživení refinancování hypoték, a to zejména u klientů s úrokovou sazbou kolem 6 %, kteří stále mohou využít mimořádné splátky zdarma. Pokles hypotečních sazeb bude mít pravděpodobně pozitivní vliv i na realitní trh, kdy omezená nabídka a zvýšená poptávka může působit na cenu nemovitostí,“ uvedl pro Hypomonitor Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb Air Bank.

  Zdroj: ČBA Hypomonitor  Nepřehlédněte