I když její hvězda jen rychle prolétla, stihla toho velmi mnoho. Laďka Kozderková

26.6.2019
Fefík

Jejím otcem byl skladatel a dirigent Ladislav Kozderka (1913 v Brně – 1999 tamtéž). Díky rodinnému zázemí se od dětství začala věnovat hudbě. Už v jedenácti letech zpívala v rozhlase a ve dvanácti vydala svoji první gramofonovou desku. I když byla vynikající zpěvačkou, vystudovala herectví na brněnské Státní konzervatoři (1967).

Prvním angažmá dostala v pražském divadle Rokoko.
Po jeho zrušení přešla roku 1972 do Hudebního divadla v Karlíně, kde dosáhla fenomenálního úspěchu zejména v muzikálech Loď komediantů (jako černoška Queenie), Hello, Dolly! (jako Dolly Leviová) a Zvonokosy (jako Judita Čuprová).
Odborníci, kteří muzikál Hello, Dolly! viděli na několika světových jevištích včetně New Yorku s nejrůznějšími interpretkami v hlavní roli, o ní tvrdili, že je nejlepší představitelkou Dolly vůbec.
Její kolega a pozdější ředitel HDK Ladislav Županič vyjádřil podobný názor: „Kdyby tehdy zažíval muzikál takový boom jako dnes, našel by v Laďce Kozderkové hvězdu první velikosti. A dovolím si i tvrdit, že kdyby se narodila jako Američanka a zpívala na Brodwayi, tak by o ní uslyšel celý svět.“

Proslavila ho postava inspektora Brůžka. Herec Josef Bláha by dnes měl pětadevadesát

S velkou láskou se Laďka Kozderková potkala dvakrát, nejprve se provdala velmi mladá za trumpetistu Richarda Kubernáta (1924 v Břeclavi – 1981 v Brně), který jí imponoval svým rozhledem, i když jí mohl být spíše otcem. Pak těžce nesla, když propadl alkoholu a všechny společné peníze propil. V takovém prostředí nemohla nechat vyrůstat svou dceru, a proto odešla.
Se svým druhým manželem, hercem Vlastimilem Bedrnou (1929 v Praze – 2018 tamtéž), s nímž kromě dcery Lady z prvního manželství vychovávala ještě jejich společnou dceru Vlastu, zůstala až do konce života.
O dvacet let starší partner jí stál po boku i v době, kdy jí diagnostikovali zhoubou rakovinu.

To bylo v roce 1984 a zpočátku se fatální nemoc dařilo léčit V roce 1986 však u ní nemoc propukla naplno. Během hospitalizace v jarních měsících si několikrát odskočila na revers odehrát divadelní představení. V létě natáčela v televizi, rozhlase i dabingu.
2. října 1986 odehrála na jevišti Hudebního divadla v Karlíně své poslední představení – Zvonokosy.
Připravované muzikály Sugar (jako Sladká Sue) a Cikáni jdou do nebe (jako cikánka Izergil) už nestihla dostudovat.
Od října 1986 byla trvale hospitalizována v nemocnici. Rychle postupující neléčitelné nemoci podlehla 17. listopadu 1986.
Místem jejího posledního odpočinku je Vinohradský hřbitov v Praze.

Jiřina Sedláčková. Elegantní, krásná a chytrá blondýnka, která nikdy nezestárla

Do povědomí filmových diváků se zapsala především jako komediální herečka, třeba jako romantická listonoška v Trháku, vilná úřednice ve Křtinách, jednou z výjimek byla roku 1985 role zhrzené milenky v Olmerově filmu Jako jed, kde i na malém prostoru ukázala šíři dramatického talentu ve vážné roli.
Komediální role dostávala také v seriálech Československé televize, například rázné traktoristky v Dynastii Nováků nebo žárlivé kolotočářky v Návštěvnících. Nezapomenutelné byly její kreace v různých písničkových parodiích nebo třeba v silvestrovské scénce Techtle Mechtle.
S televizními diváky se rozloučila v estrádě Abeceda (čtvrtý díl, K+X) s písní Já už vím – když se pořad v říjnu 1986 vysílal, byla už v nemocnici. Posledním její prací (natáčení 29. září – 5. října 1986) byla role sudičky a matky Děda Vševěda v televizním pohádkovém muzikálu Plaváček.

Zdroje: Wikipedie; Jaroslav „krib“ Lopour: ČSFd; wolf300: FDb

FOTO: Laďka Kozderková

Laďka Kozderková - 1 youLaďka Kozderková - 2 kozderkováLaďka Kozderková - 3 lkczLaďka Kozderková - 4 lk.czLaďka Kozderková - 6 Yc1PcQ
Další fotky
Laďka Kozderková - 1 osob


Nepřehlédněte