Jiřina Sedláčková. Elegantní, krásná a chytrá blondýnka, která nikdy nezestárla

14.5.2019
Fefík

Jiřina Sedláčková se narodila 14. května 1914 v Přestavlkách u Benešova.
Jako manekýna začala předvádět pro známé módní salony, především pro Hanu Podolskou, a její tvář byla záhy známá ze stránek ženských módních časopisů.

Všiml si jí režisér Karel Lamač a svěřil ji menší úlohu temperamentní dcery barona Kurta Bertranda (Jaroslav Marvan) Helenky v komedii Ducháček to zařídí (1938); v titulcích byla uvedena jménem svého prvního manžela – Sternová.

Její slibná filmová kariéra netrvala dlouho. Za dva roky hrála ve dvanácti filmech, hrála několik různých typů mladých a emancipovaných dívek, podobných Heleně, ve snímcích Ideál septimy, Umlčené rty, Svět, kde se žebrá, Manželka něco tuší nebo Slečna matinka

V roce 1939 na Jiřinu Sedláčkovou čekalo pět menších i větších filmových úloh – modistka Vondráková v Tuláku Macounovi, květinářka Tekla Jedličková v Pištěkově komedii Děvče z předměstí nebo Phoebe v Bromově Bílé jachtě ve Splitu.

Byla přirozený talent, její krása brala dech. Odešla ale zcela osamělá

Její životní rolí, kde zdatně sekundovala nejen Oldřichu Novému v roli hraběte Camela, ale především Nataše Gollové v roli Evy Norové, byla Eliška Záhorská v již zmiňované crazy komedii Eva tropí hlouposti, natočenou podle předlohy Fan Vavřincové.

Úspěchy na filmovém plátně ji přivedly na myšlenku začít s divadelní praxí. K té se nejdříve soukromě školila (převážně herectví a částečně zpěvu) u herců Národního divadla, heroiny Jarmily Kronbauerové a Chorvata Zvonimira Rogoze. Za okupace vystupovala u Oldřicha Nového v Novém divadle, Moderním divadle a Divadle Anduly Sedláčkové.
Ať ve filmu nebo na divadelních prknech kladla Sedláčková důraz na dobrou dikci, zvučný a dobře posazený hlas a přiměřenou, nenásilnou mimiku.

Ještě si na ni vzpomněl režisér Mac Frič filmem Valentin Dobrotivý (1942) rolí neodbytné a dotěrné agentky prodejny automobilů, která donutí nového milionáře Valentina Plavce (Oldřich Nový) ke koupi automobilu.
Tímto nadobro ukončila svou filmovou dráhu. Filmový pás ji už navždy uchová jako krásnou mladou dívku s hlubokýma očima, která nikdy nezestárne.

Ke konci roku 1944 se provdala za Jaroslava Brandejse, majitele pražského hotelu Paříž, vzdala se herecké kariéry a začala se plně věnovat rodině (měla dvě děti) a manželovu podnikání.
12. dubna 2002, dva dny před svými osmdesátými osmými narozeninami, v Kamenici u Prahy zemřela.

Zdroje – Jaroslav „Krib“ Lopour: Československá filmová databáze; Marta Holubová: Filmová databáze

FOTO: Jiřina Sedláčková

Jiřina Sedláčková - 1 fdbJiřina Sedláčková - 2 pinteJiřina Sedláčková - 3 osobnostiJiřina Sedláčková - 5 jiseJiřina Sedláčková - 8 pintt
Další fotky
Jiřina Sedláčková - 9 pint


Nepřehlédněte