Byla přirozený talent, její krása brala dech. Odešla ale zcela osamělá

26.4.2019
Fefík
Další fotky

Vlasta Matulová přišla na svět 31. října 1918 v Brně – Židenicích.
Lásku k herectví a divadlu pěstoval u Vlasty Matulové její otec, kadeřník, jinak nadšený ochotník. Podporu rodičů zúročila Matulová studiem na brněnské konzervatoři, kterou absolvovala v roce 1937. Krátce pohostinsky hrála v Zemském divadle v Brně, poté nastoupila ke kočovné divadelní společnosti Karla Jičínského, jednu sezónu pak strávila ve Východočeském divadle v Pardubicích (1939-40).

Když hrála na pohostinském představení v Luhačovicích, upoutala pozornost náhodně přítomných lidí z Národního divadla a pak byla (v jednadvaceti) povolána do Prahy, kde strávila více než čtyřicet let (1940-84). První scéna jí dala prostor pro uplatnění lyrického dívčího půvabu podpořeného sametovým hlasem, střídmou mimikou a perfektní dikcí.
Matulová záhy uspěla i ve filmu. Poprvé se objevila v menší roli ve filmu Čekanky (1940), ale hlavní role na sebe nenechala dlouho čekat. Zazářila v titulní roli v melodramatu Minulost Jany Kosinové (1940), který natočil J. A Holman (1901 v Týnci nad Labem – 1980 v Mnichově). Jeho práce vždy vybočovaly z dobového průměru, byl režisérem, redaktorem, rozhlasovým hlasatelem, scénáristou, režisérem dabingu a by toho nebylo málo ještě odbojářem, strůjcem znárodnění naší kinematografie, vládním úředníkem a spoluemigrantem Miloše Havla – jednou se o něm patrně zmíníme podrobněji.
Za zmínku stojí, že před Matulovou odmítly tuto roli čtyři její kolegyně a sama Matulová se jako začínající herečka zdráhala hrát postavu nevěrnice.
Velkého hereckého úkolu se však zhostila výborně a své schopnosti krátce nato prokázala v dalším Holmanově filmu Modrý závoj (1941), kde dokonce hrála dvojroli (jejím partnerem zde byla její platonická láska, Karel Höger).
Filmoví historici uvádějí, že za války byla po Lídě Baarové druhou nejlépe placenou českou herečkou a za každý film obdržela paušální honorář 10 tisíc marek.

Vy jste se zase kochal, pane doktore! Herec Rudolf Hrušínský už patnáct let není mezi námi

Po válce ještě dostala dvě zajímavé a poměrně velké role ve filmech Pancho se žení režírujícího herce Rudolfa Hrušínského (1946) a ve Vávrově Nezbedném bakaláři (1946).
Pak přišly menší role matek a manželek, zaujala dvěma kreacemi ve zdařilých filmech Atentát (1964) Jiřího Sequense a Hvězda zvaná Pelyněk (1964) Maca Friče.
Posledním vystoupením Vlasty Matulové ve filmu byla postava stárnoucí Elišky Bočkové v Hubáčkově hořké komedii Flám (1966).
V necelých padesáti letech tak svou filmografii ukončila s počtem 22 titulů. Později se ale objevila ještě v televizi v několika adaptacích klasických divadelních her (Kočičí hra s Danou Medřickou v titulní roli).

Působení na divadle přineslo Matulové ověnčení četnými oceněními komunistického režimu – získala vyznamenání Za vynikající práci (1958) a Za zásluhy o výstavbu (1970), od roku 1961 byla zasloužilou členkou Národního divadla a v roce 1966 byla jmenována zasloužilou umělkyní.
Roku 1943 se provdala za lékaře MUDr. Arnošta Vlašimského, manželství ale nebyl šťastné. Roku 1958 se provdala podruhé, za divadelního a filmového manažera Jiřího Šebora (1915 – 1972), polovinu tvůrčí skupiny Šebor – Bor. Věnovala se rovněž recitaci a vystupovala v rozhlase a televizi. Vyučovala rovněž na pražské konzervatoři. V roce 1984 odešla do důchodu.

Vlasta Matulová zemřela ve svém pražském bytě, jako den jejího úmrtí byl určen 18. duben 1989.
Pochována je na vinohradském hřbitově.

Zdroje: Argenson – FDb; Wikipedie

FOTO: Vlasta Matulová

Vlasta Matulová - 1 ljubov jarová 52Vlasta Matulová - 2 ency brnaVlasta Matulová - 3 faidra 47Vlasta Matulová - 4 milovaní nemilovaní 47Vlasta Matulová - 5 carská milost 60
Další fotky
Vlasta Matulová - 6 sadař a stín 62Vlasta Matulová - 0 pint


Nepřehlédněte