I na středočeských památkách dnes proběhne Hradozámecká noc

24.8.2018
Martin Solar

Program na Středočeských památkách ve správě NPÚ:

 

Zámek Březnice

O Hradozámecké noci se rozehraje v prostorách zámku divadelní adaptace románu Alexandra Dumase Paní z Monsoreau v podání Divadla historie v pohybu Exulis. Oživené prohlídky s divadelní, taneční a šermířskou tematikou vás přenesou do devatenáctého století.

Vstupné: plné 160 Kč, snížené 130 Kč, rodinná 430 Kč

Kdy: od 19 do 23 hodin

 

Zámek Hořovice

Projděte si zámecké expozice ve vlastním tempu, zastavte se u zajímavých exponátů a vychutnejte romantickou atmosféru nočního zámku.

Vstupné: jednotná cena vstupného 100 Kč

Kdy: od 19 do 23 hodin

 

Hrad Karlštejn

Během speciálních prohlídek vás seznámíme s karlštejnskými zločiny, které se na hradě či v jeho blízkém okolí udály nebo dle historiků a kronikářů udát měly. Noční prohlídky začínají každých 30 minut od 19 do 23 hodin. Na nádvoří je připraveno bohaté občerstvení a nebude chybět ani tradiční promítání filmového muzikálu Noc na Karlštejně přímo na hradní zeď. V závěru prohlídky bílé paní a další překvapení.

Vstupné: program na nádvoří zdarma, vstupenky za noční prohlídky zpoplatněné plné 250 Kč, snížené 160 Kč

Kdy: od 19 do 23 hodin

 

Zámek Konopiště

O Hradozámecké noci připravil zámek Konopiště bohatý program. Čekají vás čtyři netradiční prohlídky s průvodci. Seznámíte se s Žofi í Chotkovou, prohlédnete si soukromý byt rodiny následníka trůnu, s komtesou Janesou poznáte tajemství ukrytá v konopišťských zdech a dozvíte se o osudu Rudolfa, syna nešťastné Sisy. Letos se mimořádně koná prohlídka věnovaná pouze vzácné sbírce zbraní – Zbrojnice, depozitář palných zbraní, Palcátovna a Prachovnice s balkonem. Výstava Karel I. vám přiblíží posledního českého krále. Růžová zahrada se skleníky ve svitu loučí a v moci hejkalů a bludiček vám odhalí svá tajemství a program na nádvoří vás přenese do hudby a života minulých století. Pro děti je připraveno pohádkové sklepení, cesta tajemným lesem a setkání s pohádkovými bytostmi.

Kdy: od 19 do 24 hodin

 

Hrad Krakovec

Zveme vás na noční prohlídku hradu Krakovec, ve které vás zavedeme do sklepních prostor s podepisováním. O Hradozámecké noci budeme promítat český film „Ať žijí duchové“.

Kdy: od 20 do 23 hodin

 

Hrad Křivoklát

Hradozámecká noc přinese na hrad Křivoklát promítání historických českých i zahraničních filmů v rámci filmového festivalu NOIR, který bude probíhat ve stejném termínu.

Letošní 6. ročník Noir Film Festivalu na hradě Křivoklát opět během čtyř dnů uvede na čtyři desítky projekcí filmových klenotů nejen z klasické hollywoodské éry filmu noir 40. a 50. let 20. století a opět o něco více přiblíží evoluci tohoto atraktivního fenoménu napříč žánry, časem a geografickým prostorem. Programový balíček filmové slasti letos zahrnuje napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipaci nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a standard v podobě československé stopy a projektů HBO.

Kdy: od 20 do 24 hodin

 

Zámek Mnichovo Hradiště

Zažijte divadelní prohlídky se scénkami z historie zámku v autentických interiérech na téma setkání evropských panovníků Svaté aliance v roce 1833. V hlavních rolích se představí profesionální herci z Mladoboleslavského divadla a Anfas v Praze Petr Mikeska, Pavlína Jurková a další spolu se souborem historického tance Salome Chotouchov, Tempus Fugit Praha, souborem historického šermu a hudby Páni z Kolína a souborem staré hudby Fremitus Aetheris vedeným Pavlem Jiráskem a operní sólistkou Alenou Režnou.

Vstupné: plné 200 Kč

Začátky prohlídek ve 20, 20.30, 21 a 21.30.

Kdy: od 20 do 21.30 hodin

 

Zámek Mníšek pod Brdy

O Hradozámecké noci připravil zámek Mníšek pod Brdy bohatý program pro děti i dospělé. Tajuplná cesta duhového jednorožce aneb co vyprávěla hraběnka Kastová je název zábavných a poučných prohlídek pro děti od tří do devíti let. Pro dospělé a starší děti jsou připraveny Nejslavnější mordy první republiky a dále slavnostní otevření výstavy v půdních prostorách s expozicí četnictva, vojska a pražské čáry v období mnichovské zrady. Během Hradozámecké noci zahraje folková kapela nebo vystoupí šermíři s programem pro děti.

Kdy: 15–20 hodin / program pro děti / Tajuplná cesta duhového jednorožce

20–24 hodin / program pro dospělé / Nejslavnější mordy první republiky

 

Klášter Sázava

Hradozámeckou romantickou noc slibuje klášter Sázava. Vydejte se na noční prohlídku ozvláštněnou autorskou hudbou. Netradiční prohlídky s příběhem a hudbou v exteriérech i autentických částech interiérů klášterního areálu a tvůrčí dílna při svíčkách v jižním sklepení – to je program letošní poslední srpnové soboty v rámci Hradozámecké noci 2018 pro dospělé, děti menší i větší, studenty i seniory, zkrátka pro všechny, kteří mají rádi pohodu, romantiku i smysl pro krásno v Sázavském klášterem pod nebem svatého Prokopa

Plné: prohlídky 100 Kč, tvůrčí dílna 100 Kč

Snížené: prohlídky 80 Kč, tvůrčí dílna 80 Kč

Kdy: od 20 do 24 hodin

 

Hrady Točník a Žebrák

Noční volné prohlídky hradu (3krát i s průvodcem), v 21.00 koncert kytaristy Jana Irvinga a cembalistky Ivany Bažantové Jandové v hradní kapli.

Kdy: od 19.00 do 1.00 hodin

 

Zámek Žleby

O osmičce říkají numerologové, že je nejmocnějším a naprosto nekompromisním číslem. Podíváme-li se zpět do naší historie, mnohé letopočty končící osmičkou jakoby tomu

samy nasvědčovaly. Zveme vás na netradiční procházku několika staletími – začíná ve čtrnáctém století a končí v naší bezprostřední současnosti. Průvodcem vám tentokrát budou příslušníci převážně vymyšleného rodu, řekněme třeba Podolských, jimž osudové osmičky vstoupily do života natolik, že se rozhodli vám o tom vyprávět. Nemějte však obavy, žádnou vysokou politiku ani její hlavní představitele neuvidíte. Odkryjeme totiž příběhy obyčejných lidí, jako jsme my…

Kdy: od 19 do 22 hodinNepřehlédněte