I přes zhoršující se pandemickou situaci se na pardubickém zámku bude pořádat vánoční program

26.11.2021
Redakce

Přes rostoucí pandemii nemoci covid-19 se na pardubickém zámku uskuteční vánoční program. O tomto víkendu se na velkém nádvoří rozsvítí vánoční strom a na návštěvníky budou čekat fotokoutky v podobě historických vánočních pohlednic. Pro děti přichystalo Východočeské muzeum v Pardubicích Ježíškovu cestu – putování s úkoly, při kterých účastníci poznají, kdo nosí dárky jinde na světě, uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková Skůpová. Dílčím omezením programu se ale muzeum nevyhne.

Na malém nádvoří bude svítit druhý stromeček. Ten mohou děti samy dozdobit, pokud si z domu přinesou vlastnoručně vyrobenou ozdobu. „Naše plány na advent byly původně rozsáhlejší. Část programu jsme omezili nebo zrušili, ale i tak snad zůstane dost aktivit, které zvládneme při dodržování aktuálních opatření zorganizovat,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Vánoční koutek s ukázkou tradic a výzdoby, jaká byla běžná v 50. letech minulého století, rozšířil výstavu Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. Kromě nazdobeného stromečku a sváteční tabule z poloviny minulého století budou vystaveny také dva orlickoústecké betlémy Jiřího Knapovského, vánoční a tříkrálový.

Předvánoční čas měly na zámku ozdobit 4. prosince i Sladké Vánoce. Kvůli protiepidemickým opatřením ale byly zrušeny. “ Moc nás to mrzí a rozhodli jsme se to návštěvníkům alespoň částečně vynahradit. V sobotu 4. prosince bude vstup do výstavy Věci vyprávějí a jejího vánočního koutku zdarma,“ uvedl Libánek.

O adventních nedělích muzeum rozšíří otevírací dobu zámeckých valů. Pokud nebude námraza, zůstanou otevřené až do 18:00, ostatní dny se zavírají v 16:00. Na Štědrý večer by se brány muzea měly tradičně otevřít v 21:30 a návštěvníci by měli mít možnost zdarma nahlédnout do kaple Tří králů, historické expozice Pardubice – příběh města, výstav Věci vyprávějí a Život ve věčné tmě i vystoupat na zámeckou věž. Otevřeno bude do půlnoci.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte