I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

Další fotky

Bolesti zad, škrábance a mozoly, to vše patří ke strastem slastného zahrádkářského života. Bolesti zad po víkendu stráveném na zahrádce vás nebudou tolik trápit, pokud budete pracovat ve správné pozici s odpovídajícími nástroji.

K prořezávání stromů si opatřete nástroje s delší rukojetí, abyste se nemuseli příliš natahovat. Pomůže samozřejmě i žebřík. Než na něj vystoupáte, přesvědčte se, zda jsou všechny příčky dostatečně pevné. Totéž platí při trhání plodů. Chystáte-li se přenést je v lísce do sklepa, neměli byste ji zvedat tak, že se k ní shýbnete s nataženýma nohama. Naopak nohy pokrčte, abyste nezatěžovali záda.

Tato část těla dostává zabrat, převážíte-li něco těžkého na kolečku. Neměli byste se přitom prohýbat dozadu, ale spíše mírně předklonit. Ohlídejte si i hrábě, jejichž násada by měla dosahovat k ramenům.

Svá pravidla má i práce s lopatou. Když na ni nabíráte zem, zapřete její násadu o stehno. V každém případě se vyvarujte prudkých pohybů, narovnávejte se pomalu, nejlépe s výdechem. I při pletí, sázení nebo sklizni ze záhonu se snažte vyjít zádům vstříc tím, že nebudete dlouho v předklonu. Raději si k práci klekněte. Nezapomínejte ani na pracovní rukavice. Pořiďte si dvoje – jedny slabší, které budete používat při pletí a ošetřování nepichlavých rostlin, druhé silnější, kožené, které použijete při ošetřování růží a podobných druzích činností.

Jak správně sázet ovocné stromky

Sekačka na trávu je dobrý sluha, se kterým ale musíte jednat obezřetně. Především nikdy nesekejte trávu bosí nebo v pantoflích, ale v pevných botách s krytou špičkou. Sekačka musí být v dobrém stavu. Také srp nebo kosa vyžadují nejen zručnost, ale i opatrnost a soustředění se na práci. Jejich ostří udržujte v perfektním stavu. Pokud na to nestačíte sami, požádejte někoho z místních šikovných odborníků, kterých je na venkově stále dost.

Pokud dojde k úrazu, stlačte okraje rány k sobě, obvažte ji obvazem nebo čistým hadříkem, omotejte silnější látkou a vyhledejte lékaře.

FOTO: Práce na zahradě

Práce na zahradě - zahrada sekani travaPráce na zahradě - garden-2218786_1920Práce na zahradě - zahrada ruze nuzkyPráce na zahradě - zahrada plotPráce na zahradě - zahrada sekacka
Další fotky
Práce na zahradě - zahradaPráce na zahradě - zahrada zalevaniPráce na zahradě - zahrada hrabePráce na zahradě - zahrada naradi lopata

Nikdy nepodceňujte ani používání chemických látek. Než s nimi začnete manipulovat, přesvědčte se, zda není v dohledu nikdo, koho byste mohli ohrozit. Vyberte si k práci den, kdy příliš nefouká, ale není ani vedro, aby se látky nevypařovaly rychle do ovzduší. Na chemický „útok“ se náležitě oblékněte. Vezměte si dlouhé kalhoty, triko nebo košili s dlouhým rukávem, rukavice a raději i brýle. Než se pustíte do práce, přečtěte si návod a rady první pomoci na obalu prostředku, který chcete použít.

Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Včera, 09:05
V pátek 25. září uplyne 50 let od úmrtí jednho z nejčtenějších spisovatelů všech dob...
Včera, 08:59
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a profesorka Věra Adámková (oba Hnutí ANO) začátkem května slavnostně oznámili,...
Včera, 08:10
Film Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964 je skutečným klenotem české kinematografie. I po...
20.9.2020
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
20.9.2020
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
20.9.2020
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Reklama