• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • I zahradník se občas sekne. Na zahradě dbejte na bezpečnost práce

  14.6.2020
  Jiřina Pouzarová
  Další fotky

  Bolesti zad, škrábance a mozoly, to vše patří ke strastem slastného zahrádkářského života. Bolesti zad po víkendu stráveném na zahrádce vás nebudou tolik trápit, pokud budete pracovat ve správné pozici s odpovídajícími nástroji.

  K prořezávání stromů si opatřete nástroje s delší rukojetí, abyste se nemuseli příliš natahovat. Pomůže samozřejmě i žebřík. Než na něj vystoupáte, přesvědčte se, zda jsou všechny příčky dostatečně pevné. Totéž platí při trhání plodů. Chystáte-li se přenést je v lísce do sklepa, neměli byste ji zvedat tak, že se k ní shýbnete s nataženýma nohama. Naopak nohy pokrčte, abyste nezatěžovali záda.

  Tato část těla dostává zabrat, převážíte-li něco těžkého na kolečku. Neměli byste se přitom prohýbat dozadu, ale spíše mírně předklonit. Ohlídejte si i hrábě, jejichž násada by měla dosahovat k ramenům.

  Svá pravidla má i práce s lopatou. Když na ni nabíráte zem, zapřete její násadu o stehno. V každém případě se vyvarujte prudkých pohybů, narovnávejte se pomalu, nejlépe s výdechem. I při pletí, sázení nebo sklizni ze záhonu se snažte vyjít zádům vstříc tím, že nebudete dlouho v předklonu. Raději si k práci klekněte. Nezapomínejte ani na pracovní rukavice. Pořiďte si dvoje – jedny slabší, které budete používat při pletí a ošetřování nepichlavých rostlin, druhé silnější, kožené, které použijete při ošetřování růží a podobných druzích činností.

  Jak správně sázet ovocné stromky

  Sekačka na trávu je dobrý sluha, se kterým ale musíte jednat obezřetně. Především nikdy nesekejte trávu bosí nebo v pantoflích, ale v pevných botách s krytou špičkou. Sekačka musí být v dobrém stavu. Také srp nebo kosa vyžadují nejen zručnost, ale i opatrnost a soustředění se na práci. Jejich ostří udržujte v perfektním stavu. Pokud na to nestačíte sami, požádejte někoho z místních šikovných odborníků, kterých je na venkově stále dost.

  Pokud dojde k úrazu, stlačte okraje rány k sobě, obvažte ji obvazem nebo čistým hadříkem, omotejte silnější látkou a vyhledejte lékaře.

  FOTO: Práce na zahradě

  Práce na zahradě - zahrada sekani travaPráce na zahradě - garden-2218786_1920Práce na zahradě - zahrada ruze nuzkyPráce na zahradě - zahrada plotPráce na zahradě - zahrada sekacka
  Další fotky
  Práce na zahradě - zahradaPráce na zahradě - zahrada zalevaniPráce na zahradě - zahrada hrabePráce na zahradě - zahrada naradi lopata

  Nikdy nepodceňujte ani používání chemických látek. Než s nimi začnete manipulovat, přesvědčte se, zda není v dohledu nikdo, koho byste mohli ohrozit. Vyberte si k práci den, kdy příliš nefouká, ale není ani vedro, aby se látky nevypařovaly rychle do ovzduší. Na chemický „útok“ se náležitě oblékněte. Vezměte si dlouhé kalhoty, triko nebo košili s dlouhým rukávem, rukavice a raději i brýle. Než se pustíte do práce, přečtěte si návod a rady první pomoci na obalu prostředku, který chcete použít.  Nepřehlédněte