• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Identitu člověka, který zemřel při výbuchu domu v Otinovsi, potvrdí až pitva

  22.9.2023
  Simona Knotková

  Vyšetřování okolností čtvrtečního výbuchu v rodinném domě v Otinovsi na Prostějovsku potrvá nejspíš několik dní. Při výbuchu zemřel zřejmě majitel domu a provozovatel prodejny se zábavní pyrotechnikou. Jeho identitu potvrdí nařízená pitva.

  Mohutná exploze poškodila také několik domů v okolí. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že výbuch mohla způsobit neopatrná manipulace s pyrotechnikou. Majitelem domu byl profesionální hasič. Případ tak má obdobné rysy jako exploze v nedalekých Mostkovicích před pěti lety.

  „Místo exploze bylo do dnešního rána střeženo a následně se bude pokračovat v podrobnějším ohledání místa požáru a jeho okolí a bude probíhat dokumentace a zajišťování dalších důkazních materiálů. Příčina a okolnosti této tragické události jsou nadále v prověřování. Jednou z vyšetřovacích verzí je neopatrná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti,“ uvedla v pátek policejní mluvčí Miluše Zajícová.

  Výbuch ve čtvrtek krátce po poledni poškodil nejen samotný dům, ale i další desítku objektů v okolí, které mají poškozeny okna a střechy. Případná škoda dosud nebyla vyčíslena, doplnila mluvčí. Na místo se ve čtvrtek sjelo 11 jednotek hasičů z okolí. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka exploze nastala v objektu soukromé firmy na zábavní pyrotechniku. Hasiči evakuovali obyvatele okolních domů, kteří byli otřeseni. Na místě byla i zdravotnická záchranná služba pro případ, že by exploze zranila někoho v okolí domu.

  Podobný případ se stal téměř přesně před pěti lety v 18 kilometrů vzdálených Mostkovicích, exploze tam nastala 22. září roku 2018. Výbuch v domě, v jehož troskách byl nalezen mrtvý třiatřicetiletý majitel domu, profesionální hasič, poškodil tehdy šest desítek budov v okolí. Tlaková vlna na domech v okruhu několika stovek metrů od epicentra výbuchu poškodila nejen střechy a okna, ale i interiéry, kterými se prohnala. Případ kriminalisté poté odložili kvůli úmrtí majitele. Za detonací byla zřejmě neodborná manipulace majitele domu s takzvanými složkami pro výrobu zábavní pyrotechniky, zjistila policie. Škoda byla odhadnuta na 20 milionů korun.

  Loni v červenci hasiči v Olomouckém kraji zasahovali u exploze domu také v Olšanech u Prostějova, v troskách domu zahynul při výbuchu sedmapadesátiletý muž. Výbuch poničil i sousední dva domy a poškodil další dvě desítky objektů. Škoda přesáhla 12,5 milionu korun. Příčinou byla tehdy úmyslná exploze plynu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte