Inspekce práce i Jurečkův úřad před nařčením novinářky ze sexismu mluvčím uhýbají

24.6.2022
Redakce

Mluvčí inspekce práce Richard Kolibač jako odpověď na dotaz reportérky televize CNN Prima News poslal reakci o sexistickém uvažování. Inspektorát práce v tom vidí nepochopení a reakci mluvčího z reportáže si vykládá po svém. Ministerstvo Mariana Jurečky (KDU-ČSL), které je inspekci práce nadřízeno, problém zlehčuje.

Reportérka televize se v souvislosti s případem kontroly a pokuty českobudějovického hostinského zeptala tiskového mluvčího Státního úřadu inspekce práce Kolibače na složení kontroly. „Když se jedná o diskriminaci, není tedy diskriminační, když na jednoho muže přišly dvě ženy z inspektorátu?“

Následovala pozoruhodná reakce. „Uvažování v pojmech pohlaví, respektive genderu při hodnocení činnosti úředních osob je projevem sexistického uvažování, které je v jednadvacátém století zcela nepřijatelné,“ stojí ve vyjádření podepsaném Kolibačem.

Mluvčí Kolibač se k incidentu dosud nevyjádřil. Místo toho se práce, za kterou je placen, ujal vedoucí kanceláře generálního inspektora Rudolf Chamráth. „Pasáž naší odpovědi, která byla vizuálně prezentována v reportáži televize CNN Prima NEWS, je koncipována především jako odpověď na tuto argumentaci, jejímž původcem je kontrolovaný subjekt, a není směřována nijak k osobě samotné novinářky,“ vysvětluje Chamráth.

Jenže, takto to v reportáži nebylo. „Závěrem mi dovolte reagovat na Váš poslední dotaz,“ uvedl svou reakci doslova mluvčí Kolibač.

Reakce mluvčího Kolibače z reportáže. Zdroj: CNN Prima News

Ministr Marian Jurečka, pod jehož ministerstvo inspektorát spadá k problému mlčí, jeho ministerstvo problém zlehčuje. „Jak jinak na takovou otázku reagovat, než tím, že v zaměstnání přece nejde o pohlaví, ale jen a pouze o schopnosti a kvalifikaci,“ uvedla k tomu mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.

Připomeňme, že i mluvčí inspektorátu je úředník státní instituce, kterého si platí občané ze svých daní. Redakce jej oslovila s otázkami, zda je podle něj prací mluvčího místo korektní odpovědi na otázku, takto nařknout novinářku ze sexismu. A zda to nepovažuje za profesní selhání v roli tiskového mluvčího. Oproti předchozím dním, je již nyní pan mluvčí v práci.

REDNepřehlédněte