Jak bojovat se sněhem aneb aby nás zimní nadílka nezaskočila

Po osmi letech opět přišla skutečná ladovská zima., Buďme rádi, vždyť sníh je nejlepší ochranou před mrazy. Z přilehlých chodníků a vjezdů do garáží ho však musíme co nejrychleji odklidit.

S menším množstvím sněhu si poradíte pomocí koštěte, lopaty či hrabla. V horských oblastech bude efektivnější využít sněžnou frézu.

Hrablo s pevnou spodní hranou

Na odklizení pár metrů před vchodem a zametení lehkého navátého sněhu postačí obyčejné koště a lopata. Jen zvolte lehčí hliníkovou variantu. S odhrabováním větších ploch pomůže hrablo. Čím větší bude jeho šířka, tím větší prostor zvládne. Potřebujete-li prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte s hrablem o šířce okolo 40 až 50 cm. Prohazujete-li parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po nástrojích se šířkou okolo 6é až 75 cm. První, na co byste si měli při nákupu dávat pozor, je pevná spodní hrana. Právě ona seškrabuje sníh z pokladu a je nejvíce namáhána. Nejlevnější a nejlehčí hrabla mají lištu z plastu. Osvědčí se při úklidu tenké vrstvy čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Problémem však může být vrstva mokrého sněhu i nerovnosti terénu. Pokud chcete pomocníka, který si poradí s odklizením zledovatělého sněhu, musí být lišta kovová a dokonale pevná.

Sníh Praze sluší. Koulovačky byly dříve samozřejmostí, dnes je to vzácnost

Fukar na čerstvě napadaný sníh

K rychlému odstranění čerstvě napadaného sněhu využijete také fukar, který vám na podzim pomáhal s úklidem listí. Jednoduše ho stačí přepnout do režimu foukání. Elektrické varianty zvládnou menší vrstvy, navíc v přiměřené vzdálenosti s dosahem elektrické sítě, benzinové si poradí i s vyšší vrstvou sněhu. Fukar vám ale nepomůže s těžkým mokrým nebo zmrzlým sněhem. Při výběru nového modelu se zajímejte především o to, jak silný proud vzduchu stroj vydá. Čím větší průměr bude mít hubice, tím lépe se fukar postará o úklid.

Nejvíc dokáže fréza

O stupeň výkonnějším pomocníkem se stane sněhová fréza. Široká nabídka zahrnuje menší a levnější elektrické modely, akumulátorové frézy i silné benzinové stroje, které budou podávat skvělé výkony především v náročných horských podmínkách. Jednotlivé modely se liší podle výkonu motoru a šíře a výšky záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu a především podle množství a kvality sněhové pokrývky, se kterou si poradí.

Turisté si často pletou hory s módní přehlídkou. Záchranáři je potom vymrzlé zachraňují

Lehké elektrické a akumulátorové frézy zpravidla bývají řešeny jako jednostupňové, šnek v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje, a využijete je pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách. Pokud však potřebujete frézu pro odstraňování mokrého, přemrzlého nebo udusaného sněhu na nezpevněných plochách zahrad, rozlehlých příjezdových cest nebo závějí, vyberte frézu s dvoustupňovým systémem odhozu. V prvním stupni pomocí pevného ocelového šneku odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, který jej dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než deseti metrů. Spalovací motor však bude oproti elektrickému hlučnější.

Dnes, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Dnes, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Dnes, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Dnes, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Dnes, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
Včera, 19:43
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Včera, 15:35
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
Včera, 15:33
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
Včera, 14:15
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama