Jak jsou na tom Češi s věrností k práci? Výsledek průzkumu vás možná překvapí

27.5.2022
Redakce

Češi jsou podle průzkumu firmy PwC nejvěrnějšími zaměstnanci v Evropě, když jen 12 procent jich plánuje v nadcházejícím roce změnit zaměstnavatele. To je výrazně méně než globální průměr, který činí 19 procent. Výsledky průzkumu celosvětové zaměstnanosti, kterého se zúčastnilo 52.195 pracovníků ve 44 zemích, dnes společnost PwC poskytla ČTK.

Největší tendenci ke změně má v Česku nejmladší generace, kde vysokou pravděpodobnost zmiňuje 22 procent zaměstnanců. I to je ale výrazně podprůměrné. Nejčastější motivací ke změně jsou peníze, hned na druhém místě je ale pocit naplněnosti z vlastní práce. Češi jsou nejkonzervativnější i v otázkách, zda plánují z pracovního procesu nadobro odejít (deset procent) nebo požádat nadřízeného o zkrácení úvazku (sedm procent).

Tuzemský pracovní trh vykazuje přitom už několik let jednu z nejnižších nezaměstnaností a výrazný převis nabídky práce. Zaměstnanci tedy nemusí mít obavu o to, že by novou práci na trhu nenašli, dodává PwC.

„Český trh práce se v posledních dvou letech významně přetváří, mění se zaběhnutá pravidla, vytváří nové pracovní role a redefinují se potřebné dovednosti. Česká ekonomika a pracovní trh s ní jsou také do značné míry závislé na průmyslové výrobě v čele s automobilovým průmyslem. Ten nyní čelí těžkým problémům v souvislosti s pandemií, nedostatkem surovin nebo nespolehlivostí dodávek. Zároveň prochází změnou směrem k elektromobilitě, u které se očekává, že bude na pracovní sílu méně náročná. Právě z těchto nejistot a obav z budoucího vývoje může pramenit rezervovaný přístup českých zaměstnanců ke změně,“ uvedla expertka na řízení lidských zdrojů z PwC ČR Andrea Linhartová Palánová.

Českým číslům se vedle Belgičanů blíží jen asijské země jako Čína, Jižní Korea a Japonsko. Naopak „zaječí úmysly“ jsou častější i třeba u Poláků (16 procent) nebo Němců (17 procent). Pomyslnému žebříčku vévodí Indie, kde uvádí vysokou pravděpodobnost přestupu 34 procent dotázaných.

Podobně jako u změny zaměstnání se Češi umisťují na chvostu i v počtu respondentů, kteří plánují v nejbližším roce úplně opustit (buď na čas či definitivně) pracovní proces. To v Česku seriózně zvažuje desetina respondentů, zatímco globální průměr je 17 procent a například v Německu to plánuje alespoň na určitou dobu 18 procent zaměstnanců.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte