Jak přes zimu ušetřit na energiích?

24.11.2022
Redakce

Zima se neúprosně blíží, teploty často klesají k nule. Doma už mnozí z nás začínají topit, a to i přesto, že jsme to letos odkládali, co to šlo. Na vině jsou stoupající ceny energií, každý z nás se na nich snaží aspoň trochu ušetřit. Že nevíte, jak na to? Tady je pár tipů, které vám mohou přijít vhod.

Bez energií se neobejdeme

Možná jste si i vy kladli otázku, zda by se to celé nedalo nějak obejít. Jenže zatímco naši předci nepotřebovali elektřinu, protože si svítili svíčkami a vařili na ohni, který se pro ně stal i zdrojem tepla, my jsme zhýčkaní dobou a život bez elektřiny a plynu si už nedovedeme ani představit, natož ho zažít. Svítit se prostě musí, vařit a topit taky. No jo, ale jak na tom ušetřit?

Tip číslo jedna: Zvažte, zda se nevyplatí výměna spotřebičů

Taky máte doma starou ledničku nebo pračku, která vám už dlouhé roky slouží, a i když jim chybí některé z moderních funkcí, říkáte si, že dokud slouží, měnit je nebudete? Dost možná i proto platíte vysoké částky za energie. Dnešní spotřebiče jsou co do spotřeby úplně někde jinde než ty, které spatřily světlo světa před deseti lety. Zvažte, zda není na čase je vyměnit.

Tip číslo dva: Klasické žárovky nahraďte LED žárovkami

Pořád používáte klasické žárovky? Sice stojí pár korun, ale patří mezi velké žrouty energie. Do LED žárovek sice budete nějakou tu korunu investovat, ale jejich životnost je mnohem delší, takže se vám to několikanásobně vrátí. A to nemluvíme o tom, že ve srovnání s klasickou žárovkou ušetří až 80 % energie.

Tip číslo tři: Úsporně se dá i prát

Dnešní pračky umí zázraky, stejně tak prací prostředky. Už není třeba prát na 90 °C, ba ani na 60 °C. Oděvy vyperete dobře i při nižších teplotách a otáčkách. Praní na 30 °C a ždímání na 800-900 otáček vám ušetří nemalou částku. Zkuste to.

Tip číslo čtyři: Topte chytře a stejně i větrejte

Základem pro úsporné vytápění je dobře tepelně izolovaný dům, v bytě byste neměli přetápět, ani nesmíte nechat zdi promrznout. Jak topit chytře?

  • Pro každý pokoj si nastavte jinou teplotu. V žádné místnosti nemusí být 30 °C, v obýváku stačí 20 °C, v ložnici 16-18 °C a koupelně 24 °C. Každý stupeň navíc vás stojí až 6 % nákladů na energie.
  • Když přes den nejste doma, nebo vyjíždíte na dovolenou, topení zcela nevypínejte. Udržujte nižší teplotu(třeba 16 °C), stěny neprochladnou a vy pak byt rychleji vytopíte.
  • Vsaďte na termostatické hlavice.
  • Radiátory nezakrývejte záclonou, závěsem, sedačkou ani ničím jiným.
  • Pravidelně radiátory odvzdušňujte.
  • Péči věnujte i kotli.
  • Dejte za ně odrazné fólie.
  • Větrejte krátce, ale intenzivně. Zapomeňte na ventilace. Na pár minut otevřete v místnosti všechna okna a dveře, pak je zavřete. Vzduch v místnosti se vymění, ale stěny nestihnou prochladnout.

Tip číslo pět: Vsaďte na levnějšího dodavatele

Většina z nás by se dala označit za „konzervy“, když už si jednou dodavatele energií najdeme, zůstáváme u něj, ať se děje, co se děje. A to i přesto, že na trhu najdeme poměrně hodně dodavatelů energií, někteří mohou nabídnout i opravdu výhodné ceny. Tak proč toho nevyužít a nevsadit na levnějšího dodavatele?

Víte, že porovnat ceny energií u jednotlivých dodavatelů můžete i online, bez toho, abyste odešli z domova?


Témata:

Nepřehlédněte