Jak se chovat v bouřce. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel

22.8.2020
Zaz

V bouřce je prvořadé lepší zůstat doma. Samozřejmě, blesk do vás udeří opravdu zřídka kdy. Ale bouřka má spoustu nepříjemných doprovodných jevů jako přívalové deště, kroupy, nebo silný vítr, popřípadě tohle všechno v jedné nepříjemné a nepříznivé kombinaci.

Pokud ven musíte, měli byste být dobře vybaveni. Ideální je pořádná pláštěnka, deštník by vás v silném větru nemusel pořádně ochránit.

Děsivý účet druhé největší sopečné erupce 20. století. Stejné, ne-li horší, nebezpečí hrozí i dnes

Jestliže vás však bouřka zastihne někde na výletě nebo v lese, tak to už je zaděláno na pořádný průšvih.

Úkryt poskytnou budovy, především pak takové, které mají hromosvod, samozřejmě. V přírodě se pak lze schovat v hustém lese, nižším porostu, nebo v bezpečném údolí, kde nehrozí pád stromů.

Vyhýbejte se stromům

Naopak osamělý strom u cesty vám žádnou ochranu neposkytne. Naopak, může do něj snadno uhodit. Rozhodně se také neschovávejte do podivných polorozpadlých stavení. Ani to není bezpečné. I tam může hrozit úder blesku. Za bouřky také není dobré opírat se o zeď nebo o skálu.

Kopce a holé pláně

Během bouřky pak rozhodně nezůstávejte stát na kopcích, holých pláních, nebo prostě na loukách. Ani to není bezpečné. Naopak, jde o místa, kam s velkou pravděpodobností může udeřit. Podobně nebezpečné je koupat se v jakémkoli otevřeném vodním zdroj, ať je to rybník, jezero nebo koupaliště. Pokud zahřmí, automaticky je potřeba vylézt. Do vody blesky bouchají velmi často.

Jak správně sbírat houby. Seznamte se se zásadami správného houbaře

Vhodným úkrytem není skála ani stan. Naopak pokud máte poblíž automobil, zde se schovejte. Auto je totiž izolované díky pneumatikám.

Bouřka je pak nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 kilometry. To znamená 9 sekund mezi hřměním a bleskem. V bezpečí byste ale měli zůstat, dokud se prostě nepřežene.Nepřehlédněte