Bouřky poslední dobou pěkně řádí a jsou nevyzpytatelné. Další budou zase následovat a tak je dobré mít na mysli několik základních pravidel, jak se při bouřkách správně chovat, a co dělat, abychom se ochránili a nic se nám při bouřce nestalo.
V bouřce je prvořadé lepší zůstat doma. Samozřejmě, blesk do vás udeří opravdu zřídka kdy. Ale bouřka má spoustu nepříjemných doprovodných jevů jako přívalové deště, kroupy, nebo silný vítr, popřípadě tohle všechno v jedné nepříjemné a nepříznivé kombinaci.
Pokud ven musíte, měli byste být dobře vybaveni. Ideální je pořádná pláštěnka, deštník by vás v silném větru nemusel pořádně ochránit.
Jestliže vás však bouřka zastihne někde na výletě nebo v lese, tak to už je zaděláno na pořádný průšvih.
Úkryt poskytnou budovy, především pak takové, které mají hromosvod, samozřejmě. V přírodě se pak lze schovat v hustém lese, nižším porostu, nebo v bezpečném údolí, kde nehrozí pád stromů.
Vyhýbejte se stromům
Naopak osamělý strom u cesty vám žádnou ochranu neposkytne. Naopak, může do něj snadno uhodit. Rozhodně se také neschovávejte do podivných polorozpadlých stavení. Ani to není bezpečné. I tam může hrozit úder blesku. Za bouřky také není dobré opírat se o zeď nebo o skálu.
Kopce a holé pláně
Během bouřky pak rozhodně nezůstávejte stát na kopcích, holých pláních, nebo prostě na loukách. Ani to není bezpečné. Naopak, jde o místa, kam s velkou pravděpodobností může udeřit. Podobně nebezpečné je koupat se v jakémkoli otevřeném vodním zdroj, ať je to rybník, jezero nebo koupaliště. Pokud zahřmí, automaticky je potřeba vylézt. Do vody blesky bouchají velmi často.
Vhodným úkrytem není skála ani stan. Naopak pokud máte poblíž automobil, zde se schovejte. Auto je totiž izolované díky pneumatikám.
Bouřka je pak nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 kilometry. To znamená 9 sekund mezi hřměním a bleskem. V bezpečí byste ale měli zůstat, dokud se prostě nepřežene.