• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jak se pěstitelé v Ústeckém kraji brání mrazům

  9.5.2023
  Simona Knotková

  Pěstitelé ovoce a zeleniny v Ústeckém kraji se mrazům i přízemním mrazíkům, které měly podle varování meteorologů v noci na úterý zasáhnout hlavně sever a východ ČR, brání různě. Někteří přikrývají sadbu speciální textilií, v sadech třeba vyhánějí mráz svícemi. Většina oslovených pěstitelů ale letos zatím k žádným opatřením nepřistoupila.

  Přikryté textilií jsou jahodníky ve Svádově u Ústí nad Labem, kde přízemní mrazíky zaznamenali už minulý týden. „Zatím je všechno v pořádku, máme je teda přikryté dál a přežilo to,“ řekl majitel podniku Zahrada Svádov Stanislav Štrympl. Už minulý týden avizoval, že jahody budou letos později než v loňském roce, protože byla poměrně dlouho zima.

  Naopak farma v Žatci na Lounsku bude jahody sklízet v podobném období jako loni. „Nám tady chybí voda. Mrazy teď sice meteorologům nevyšly, ale nevyšel jim ani déšť, který hlásili na celý víkend. Kdyby zapršelo, tak už začnou zrát,“ uvedl Lukáš Stránský z Žatecké farmy. Odhaduje, že jahody budou zralé asi za tři týdny. Před mrazy ovoce chrání, když je to potřeba, stejným způsobem jako ve Svádově. Letos ale Stránský zatím k žádným opatřením přistoupit nemusel.

  Mrazy se vyhnuly také pěstitelům ovoce v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. „My tady máme možnost, protože nemáme protimrazovou závlahu, tak máme svíčky a ty používáme opravdu jen tehdy, když víme, že mrazy přijdou,“ řekl Josef Petrů ze společnosti Sady Klášterec. Letos zatím nebylo jejich použití zapotřebí, dodal.

  V mosteckých Chrámcích pěstitelé s mrazy problémy nemívají téměř nikdy. V sadech mají totiž starší ovocné stromy, které kvetou později, informoval Jiří Syrovátka, majitel Zámeckých sadů Chrámce. „Nemáme vůbec problémy s mrazy jako takovými, protože máme i vysoko kmeny, stromy začínají kvést ve dvou až ve dvou a půl metrech,“ řekl Syrovátka s tím, že jde o výhodu.

  Pěstitel Josef Kruml z Děčína má meteorologickou stanici a pravidelně sleduje teplotu i povětrnostní vlivy. S mrazy zatím problémy neměl, stejně tomu tak bylo i v Ploskovicích na Litoměřicku.

  Meteoroložka Klára Bubnová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu řekla, že přízemní mrazíky se v noci na úterý objevily na většině území Ústeckého kraje. „Většinou bylo minus jeden, minus dva stupně,“ upřesnila. V Doksanech na Litoměřicku naměřili minus 4,5 stupně Celsia.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte