Elektřina
Denní světlo nic nenahradí, ale pokud potřebujete dobře vidět i večer, pořiďte si domů takové žárovky, které nespotřebují spoustu elektrické energie. Jsou to LED žárovky (Light-Emiting- Diode), které mají nejen podstatně delší životnost, ale hlavně o 60 až 90 procent vyšší úsporu než klasické žárovky. Ty totiž potřebují teplo, aby se vlákno uvnitř žárovky rozsvítilo, a jen o osm procent spotřebované energie se mění na světlo. LED žárovky nehřejí, a provoz je tak mnohem bezpečnější. Nevýhodou se může zdát vyšší pořizovací cena. Tu však vynahradí padesátkrát delší životnost.
Okna
Orosená okna v koupelně, na toaletě, a dokonce i v kuchyni trápí většinu z nás teď během zimních měsíců v noci a ráno, kdy pokojová teplota klesá a nevyvětraná místnost v bytě kondenzuje na chladných místech, především v rozích okenních tabulí. Dospělý člověk nadýchá za noc až litr vodní páry, která v uzavřeném a utěsněném interiéru nemá kudy odejít. V dolní části zasklení se proto tvoří pásek kondenzátu. Pokud ho neutřete, může stékat po profilu dolů. Okna pak mohou plesnivět a způsobit vám tak nejednu nepříjemnost.
Vniku kondenzátu ale můžete jednoduše zabránit dodržováním pravidla 21-50. Při teplotě zhruba 21 stupňů Celsia by vlhkost neměla přesáhnout 50 procent. Vlhkost můžete změřit hydrometrem, který lze běžně koupit na internetu.
Elektroodpad
Pořídili jste si domů nový fén, žehličku, toner do tiskárny, nebo dokonce chladničku a televizi a nevíte co se starými vysloužilými spotřebiči? Pokud si nevíte rady, co se starým elektroodpadem, vytočte bezplatnou zelenou linku Chytrá recyklace (telefonní číslo 800 976 679) nebo navštívit web chytrarecyklace.cz Jejich pracovníci vám poradí, kdo je povinen elektroodpad odebírat, kam ho odvézt a jak ho roztřídit.
Ekologické topení
Pokud máte rodinný domek a možnost pořídit si levně palivové dříví, vyplatí se vám vedle plynového nebo elektrického kotle třeba krb nebo krbová kamna. Těmi si můžete přitápět v době, kdy je kotel vypnutý. Důležitý j e přitom správný výběr paliva. Klíčem ke správnému výběru je pochopení charakteristik různých druhů palivového dřeva. To se dělí na dvě kategorie: tvrdé a měkké dřevo. Zatímco měkké dřevo /smrk, topol, osika) se hodí spíš na zátop, tvrdé dřevo (dub, buk, bříza) hoří déle a má větší výhřevnost. Pokud dbáte na ekologii, zkuste brikety z recyklovaného dřevního odpadu (piliny, štěpka, drcené zbytky dřeva). Při jejich výrobě se nepoužívají další látky, a tak se snižuje riziko usazování dehtových nánosů v komíně a kouřovodu. Dlouho hoří, mají vysokou výhřevnost, jen nesmíte kamna přeplňovat, během hoření totiž zvětšují svůj objem. Další ekologické palivo jsou pelety z lisovaných pilin a průmyslových odpadů při dřevovýrobě. Ty lze využít do kamen, krbů a kotlů na pelety.
Bio recyklace
Odhazujete do odpadkového koše kromě obalů i vaječné skořápky, slupky od zeleniny a ovoce, staré pečivo, čajové sáčky nebo kávovou sedlinu? Pořiďte si ještě jednu dobře odvětrávanou nádobu, vložte do ní kompostovatelný papírový sáček a do něj střádejte zbytky. Odneste je do speciálních hnědých popelnic. Větší rostlinný odpad ze zahrádky odkládejte do speciálních kontejnerů, které většinou pravidelně přistavují do městských ulic radnice. Přehled, kdy a kde kontejnery najdete, většinou vyvěšují na své webové stránky. Kdy se vám tímto způsobem podaří snížit obsah vyprodukovaného odpadu, bude moci zároveň snížit obsah své popelnice, a tím i poplatky za její odvoz.