Janda koupil právní služby za 302 tisíc korun, přestože je sám právník. Předražené, hřmí opozice

12.5.2020
Marcel Mihalik

Draho vyšel daňové poplatníky návrh rozhodnutí Rady města Loun o odvolání ředitelky ZŠ Školní Věry Benešové. Lounští totiž za to, co zkušenější právník připraví za 8 hodin, zaplatili AK Ad Acta 302 500 korun. Nad tím se podivují obyvatelé i advokáti. „Většina jich v našem okrese má konzultační sazbu kolem 1 500 korun za hodinu. Návrh usnesení, který kancelář připravila, je napsán max. za 2 hod. Další cca 2 až 3 hod. je třeba dohledávat judikatury a podobně. Ještě jde o to, který advokát se na co specializuje. O to je to třeba rychlejší. Přesto kvalitní AK to mohou mít max. za 5 až 10 hod. práce. Takže cenu lze dovodit,“ řekl Pavel Csonka, jehož manželka je vyhledávanou advokátkou na rodinné a trestní právo.

Velká malá domů

Náš REGION si proto mezi pěti advokáty zmapoval, kolik by si který za zpracování předmětného návrhu účtoval. Shodli se, že nejvyšší obhajitelnou hranicí by bylo 20 tisíc korun. „Téměř tři sta tisíc? To vážně Louny objednaly,“ podivoval se pro Náš REGION renomovaný pražský advokát. „Tak to musela být hodně velká malá domů pro někoho,“ míní.

Čtvrt milionu pro lounské radní. Za prodej pozemků a „obílení“ černé stavby?

Úřad navíc neučinil poptávkové řízení, ale zadal zakázku napřímo. Radnice na obranu zvolené Ad Acta argumentovala, že AK nese odpovědnost za zpracování předraženého návrhu. „Přestože se nejedná o nízkou částku, úřad i radní města ji po srovnání s veřejně dostupnými cenami právních služeb v obdobných případech a s ohledem na sjednanou odpovědnost advokátní kanceláře v případě, že by město v soudním sporu s odvolanou ředitelkou prohrálo, akceptovali,“ hájila šéfka odboru školství Jovanka Zusková. AK ji měla údajně „nakukat“, že má známosti na soudech, takže by případný spor s odvolanou ředitelkou vyhrála. Jenže to je naprosto v rozporu s principy demokratického právního státu, kterým Česko je. Verdikt soudu nelze předjímat, neboť soud je nezávislý. „Buď naletěla a uvěřila tomu, co jí nakukali, nebo absolutně postrádá zdravý rozum a může nést trestní odpovědnost,“ usoudil advokát.

Účelová výjimka?

Louny obhajují volbu Ad Acta také tím, že pro ni pracuje expertka na odvolávání ředitelů Kristina Chrástková. Jenže ta není advokátkou, jak si redakce ověřila u České advokátní komory, nýbrž šéfkou představenstva školící společnosti mimo jiné v pracovněprávních vztazích, což dává kauze větší rozměr. A může dávat i vysvětlení, proč Louny nevypsaly standardní výběrové řízení a využily výjimku pro právní služby, kterým se v případě hrozícího sporu dá zadat zakázka z ruky. Otázkou potom je, zda starosta nevyužil výjimky účelově.

Už se to šetří

Na veřejném zasedání zastupitelů se tak bude zpovídat veřejnosti, která se na něj s dotazy chystá. A brzy možná i orgánům činným v trestním řízení, neboť podle informací redakce bylo podáno trestní oznámení. Na nic nečeká ani kontrolní výbor lounského zastupitelstva. „Na kontrolním výboru se tím budeme zabývat,“ potvrdila jeho členka Hana Hlouchová.

V konkurzu zvítězila žena starostova kamaráda. Šéfkou lounských plaveckých areálů je Kuďousková

O neschopnosti radních jednat jako řádný hospodář má jasno opozice. „Objednal by si někdo z radních obdobnou advokátní pomoc za tyto peníze, kdyby to šlo z jeho kapsy,“ položil otázku Csonka s tím, že po radních žádá, aby částku zaplatili ze svého nebo odstoupili.

LN_janda_Pavel_Janda
Pavel Janda, starosta Loun.
(Facebook.com)

Janda: Pravidla nebyla porušena

Starosta se odkazuje na výjimku, která v Pravidlech Rady města o zadávání veřejných zakázek je. „Viz jejich čl. 1, bod 12, který umožňuje oslovit konkrétní advokáty, pokud okolnosti nasvědčují tomu, že se dotčená věc s vysokou pravděpodobností stane předmětem soudního řízení. Kancelář Ad Acta úřad vybral z toho důvodu, že v ní působí Chrástková, která je v rámci samosprávy i státní správy považována za přední odbornici na pracovní právo ve veřejné sféře. Kritériem byla míra odborné kvalifikace právní kanceláře resp. Chrástkové (know-how, dobrá pověst), zkušenosti z dané problematiky, důvěra ve zpracovatele podkladů a víra v případné ukončení možného budoucího soudního sporu ve prospěch města Loun,“ uvedl Janda pro Náš REGION.

 

Tenhle text stál 302 tisíc

Ředitelka Věra Benešová se podle usnesení zpracovaného externími advokáty dopustila několika porušení povinností. Proto ji radní v únoru odvolali. „Porušila závažným způsobem několik ze svých zákonem stanovených povinností a též z důvodu, že neplnila právní povinnosti, které jí vyplývaly z činností, úkolů a pravomocí na vedoucím pracovním místě ředitele školy a které byly zjištěny mimo jiné Českou školní inspekcí (ČŠI) a též i zřizovatelem,“ stojí mimo jiné v usnesení, které je veřejně dostupné na webu města.

 

Opakující se historie?

Podle informací redakce zvažuje Benešová žalobu. Louny by se tak mohly dostat do obdobné situace jako před osmi lety, kdy město v rozporu se Školským zákonem odvolalo ředitelku MŠ Fügnerova Jaroslavu Hajmovou. Soud rozhodl, že to bylo protizákonné. Načež Louny stál tento spor 1,7 milionu korun.

 

Kdo ponese politickou zodpovědnost

Budou to radní, kteří hlasovali. Pavlem Jandou (TOP 09) počínaje, Vladimírem A. Honsem, Milanem Rychtaříkem (ANO), Martinou Bečvářovou (ANO), Michalem Kučerou (TOP 09), Janem Kernerem (ODS), Evou Maťátko (ODS) a Radovanem Šabatou konče.Nepřehlédněte