• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Janderova vila v Ústí nad Orlicí půjde k zemi

  30.1.2023
  Simona Knotková

  V Ústí nad Orlicí v pondělí začala větší příprava na demolici Janderovy vily, která předchází obnově parku u Roškotova divadla. Dělníci začali objekt vyklízet. Demoliční práce by mohly být kompletně hotové na konci února.

  „Začali jsme vyklízení místností, od půdy až do sklepení od nežádoucích materiálů, jako jsou plasty, dřevo, kov, vilu užívali squatteři nebo bezdomovci, je tam komunální odpad,“ řekla stavbyvedoucí Zdeněk Trachta.

  Až pracovníci vilu vyčistí, vytrhají podlahy, odstraní lino, začnou s rozebíráním střešní krytiny a krovu a postupně odbourají patra až po základy. Potom přijedou stroje, které odvezou materiál na skládku. „Vila je v zástavbě, demolice se musí provádět šetrně s ohledem na lidi bydlící v okolí, na občany, kteří se tam pohybují. Aby se zamezilo škodám na zdraví a majetku,“ řekl Trachta.

  Stavební firma teď čeká na vyjádření hygieniků, kteří dozorují odstranění nebezpečného materiálu. Musí postup schválit. Střešní krytina je tvořená z azbestoosinkových šablon. Jde o zdraví škodlivou látku.

  „Podle zákona zaměstnanci, kteří jsou v kontaktu s tímto materiálem, musí mít speciální oblečení, respirátory, brýle, rukavice. Nesmí docházet k šupinkovatění mikrovláken, které by zamořovaly okolí. Před zahájením prací se provádí ochranný nástřik celé plochy, po zaschnutí se šablony odkládají do speciálně připravených vaků a hermeticky uzavřou,“ řekl Trachta.

  Stavební firma si převzala stavbu 16. ledna a poté místo oplotila. Pokud účastníci stavebního řízení nebudou mít připomínky, hygienická stanice vydá povolení, vyčistěnou plochu by firma mohla městu předat do konce února, dodal Trachta.

  Vila patřila továrníkovi Janderovi, pochází z roku 1911. Bourání vily mělo začít loni, ale zdržela ho petice. Podle města ale stavba nemá architektonickou hodnotu. Potvrdil to i posudek památkářů. Vedení města pak s demolicí počkalo, jak dopadnou na podzim komunální volby.

  Cílem projektu je obnovit okolí Roškotova divadla, které je národní kulturní památkou. Bude u něj vyhlídková a odpočinková terasa. Na to naváže schodiště vhodné pro posezení a zároveň hlediště. Nově tam bude amfiteátr a letní scéna. Vznikne tam nová cestní síť, veřejné a parkové osvětlení, malý objekt pro toalety. Bude tam kamerový systém.

  Stavební práce začnou na podzim a skončí patrně na jaře 2025. Náklady město rozloží do několika let, zaplatí je z rozpočtu. Aktuálně vycházejí na 65 milionů korun.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte