• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Je třeba posílit prevenci ve školách. V Ústí se debatovalo o závislostech

  22.5.2024
  Simona Knotková

  Na důležitost prevence závislostí ve školách se zaměřila konference v Ústí nad Labem. Sešlo se na ní na 60 učitelů, sociálních pracovníků či zástupců měst.

  Stát letos dá na služby spojené se závislostmi v Ústeckém kraji 27,4 milionu korun, řekla novinářům ředitelka odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Lucia Kiššová. Podle odhadu žije v Ústeckém kraji kolem 6500 problémových uživatelů drog.

  Na 1000 obyvatel kraje připadá 12,53 problémových uživatelů drog, v Praze je to 12,52 závislých. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil novinářům řekl, že Česko na prevenci závislostí dává ročně dvě miliardy korun, z toho na síť pomoci je učeno 16 procent a dvě procenta na primární prevenci. Většina zemí Evropské unie podle Vobořila uvolňuje na prevenci závislostí více peněz. „Síť primární prevence je poddimenzovaná, potřebujeme jí posílit,“ uvedla Kiššová.

  Město Ústí nad Labem, které konferenci uspořádalo, podle náměstka Tomáše Vlacha (ANO) má pro sociální oblast v rozpočtu 10,8 milionu korun na všechny služby, jeden milion korun na nízkoprahové programy a terénní služby. „Cílem konference bylo informovat o preventivních programech a možnostech, prezentovali se mimo jiné zástupci Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty,“ uvedl Vlach. Právě primární prevence je podle Vobořila velmi důležitá, protože mimo jiné šetří náklady na poskytování následné péče o závislé.

  V celém Ústeckém kraji je 43 adiktologických služeb, což je nadprůměrný počet. Podle Kiššové je to dané tím, že Ústecko je nejzasaženějším regionem z pohledu sociálně vyloučených lokalit. Ambulantní adiktologické služby poskytuje síť center Drog-out. V Ústí nad Labem sídlí v domě poblíž centra, který majitel nabídl městu k prodeji. Radní koupi objektu za 20 milionů korun doporučili zastupitelům. Centrum by tak mohlo dostat výpověď z nájmu. „Naplánovaná jsou jednání mezi městem, Ústeckým krajem a Drog-outem. Pro nás je důležité službu na nějakém místě zachovat,“ uvedl Vlach. Stát dává na provoz kontaktních center v kraji ročně 7,5 milionu korun.

  Dostupnost služeb, které Drog-out zajišťuje, je podle Vobořila velmi důležitá. „Doporučil bych dělat rozhodnutí o nějakých přesunech na základě analýz,“ řekl. Obava odborníků panuje z přesunu na periférii. „Bude záležet vše na průběhu jednání a na rozhodnutí zastupitelstva, zda město objekt koupí,“ uvedl Vlach.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte