Jeho osoba dala tvář české televizní zábavě, to je Jan Rosák

V českých mediálních luzích a hájích pravděpodobně jen těžko najdeme někoho podobného, kdo by byl moderátorským esem už od 80. let a stále aktivně moderoval. Jeho kultivovaný vzhled i projev, decentní humor a nadhled byl ikonický a milovaly ho celé generace televizních diváků.

Jan Rosák se narodil 24. srpna 1947 v Ivanovicích na Hané. Začínal v Československém rozhlase v roce 1971, odkud pak v roce 1976 přešel pracovat do Československé televize.

V době svého aktivního působení před kamerou se věnoval většinou moderování zábavných pořadů pro tehdejší Československou a později i Českou televizi. Nezapomenutelným se stal v pořadu Magion, vysílaném od roku 1984. Tento pořad se stal doslova kultovním, a to i díky přispění Jana Rosáka.

O rok později se mu naskýtá možnost moderovat velmi oblíbenou a úspěšnou soutěž Videostop (1985), ve které se soutěží nad otázkami z československé kinematografie.

Prvorepublikový lev salónů byl hvězdou až do smrti

Po devíti letech, v roce 1994, se vrací zpátky na televizní obrazovky. Svou „druhou“ šanci dostává v nově vzniklé televizi Nova a stává se ikonou této stanice devadesátých let. Kromě moderování pořadů jako Bingo či Riskuj! byl také častým hostem pořadů Novoty, Český bodyguard, Zlatíčka aj. Partička z klubu Amfora, kde se sdružovaly známé osobnosti (Rosák, Salava, Náhlovský, Šíp a další) vlastně v 90. letech udala směr, kterým se TV Nova vydala. Právě v této době byla tato stanice absolutně nejsledovanější v celé své historii, což bylo dozajisté i zásluhou zmíněných osobností.

V roce 2015 působil jako moderátor obnoveného Barrandovského videostopu. Jednalo se o obnovu tradiční televizní soutěže Videostop, která byla velmi populární v 80. a 90. letech. K tomu přidal i účinkování v české verzi soutěže Pevnost Boyard.

Jsou muži, přesto hrají ženské role, možná lépe než ženy

Herecká kariéra

Jan Rosák se ovšem jako příležitostný herec zúčastnil natáčení tří filmů, které se ovšem nedostaly do hlubšího povědomí české společnosti – Hodina modrých slonů (1971), Takmer ružový príbeh (1990) a Hořké léto (1995 – film se díky velmi negativní kritice nedostal po uvedení do kin ani na televizní obrazovky). Objevil se ale i v několika seriálech, jmenujme například Horákovi, Redakce nebo Modrý kód.

I přes drobné herecké neúspěchy je Jan Rosák českými diváky stále považován za špičku domácího moderátorského řemesla. Je trojnásobným držitelem ceny TýTý v této kategorii. Se svou rodinou žije ve středočeském Mníšku pod Brdy.

matka dite osetrovne
Dnes, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Dnes, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama