Jermanová prý falešně obvinila Němce, že ukradli roušky. Velvyslanec ji veřejně pokáral

16.4.2020
Marcel Mihalik

Hejtmanka Středočeského kraje Pokorná Jermanová z ANO médiím tvrdila, že v Německu byl na základě zákazu vývozu ochranných pomůcek kvůli šíření koronaviru zabaven kamion mířící do kraje. Jenže podle německého velvyslance středočeská hejtmanka lhala a Němce obvinila falešně. „Paní hejtmanko, dementujte, prosím, své tvrzení, že Německo zadrželo zdravotnický materiál pro Českou republiku,“ vyzval Jermanovou na twitteru německý velvyslanec. „Deset dní od vás marně čekáme informace, abychom tu fámu mohli vyvrátit. V době COVID-19 nešiřme falešná obvinění,“ upozornil  v době nouzového stavu na vyšší trestní sazby za šíření poplašných zpráv.

Jermanová si nepřipouští, že by s významným českým sousedem vedla válku. „Já jsem v pondělí s panem velvyslancem mluvila. On mi říkal, že žádný jejich orgán nic takového nezaznamenal. Vyjádřil podezření, že ten řidič to asi ukradl. Já jsem na to reagovala, že benešovská nemocnice, v jejíž gesci ta objednávka byla, to řeší s policií i s tím, u koho to objednávali, a že to necháme prošetřit také,“ řekla Jermanová ČTK.

hejtmanka

“Kraj vedený hejtmankou z ANO Jermanovou selhal” říkají středočeští záchranáři s jedním respirátorem na stanovišti

Dodala, že s velvyslancem se dohodla, že na dalším postupu se domluví až na základě výsledků šetření a žádala ho o trpělivost. „V tuto chvíli je naší prioritou zabezpečit péči o pacienty a dostatek ochranných pomůcek,“ uvedla.

Kamion mířící s ochrannými pomůckami z Německa byl na hranicích zabaven

Jermanová dříve médiím řekla, že údajně zabavený kamion převážel 400 000 roušek a 8000 respirátorů pro krajská zařízení. Náklad prý směřoval do benešovské nemocnice, kde je ústřední logistické centrum pro krajské nemocnice a středočeskou záchrannou službu. „Na základě článků a informací médií se na nás obrátila německá ambasáda a nabídla nám, že nám pomůže dohledat kontejner s našimi věcmi,“ uvedla hejtmanka.

jermanka-v-rousce
Jermanová v roušce promlouvá ve videu ke Středočechům.
(Facebook.com)

Pak Pokorná Jermanová s velvyslancem o dodávkách zdravotnického materiálu telefonicky hovořila. „Hejtmanka i velvyslanec souhlasili s tím, že je důležité i nadále v budoucnu úzce spolupracovat, aby se předešlo takovým nedorozuměním,“ uvedl Středočeský kraj v tiskové zprávě. Za nedodáním zdravotnického materiálu mohou být podle hejtmanky spekulanti.

„Akutní nedostatek ochranných pomůcek také otevřel prostor pro nepoctivé spekulanty, kteří se snažili získat od institucí a společností platby za zboží, které poté nebylo dodáno. To může být i případ krajské nemocnice v Benešově, která tuto zásilku ochranných pomůcek objednala,“ uvedla hejtmanka. Podle ní má i díky informacím německých kolegů hejtmanství za to, že firma, u které nemocnice zdravotnický materiál objednala, neměla v úmyslu materiál dodat. Nemocnice proto podala trestní oznámení.

(mim, ČTK)Nepřehlédněte