Ještě pár dní na Letné uvidíte Nike. Legendu, která obeplula svět

28.12.2017
Fefík
Další fotky

Jednalo se o mimořádný sportovní i cestovatelský úspěch. Ve své době byla Niké druhou nejmenší lodí, která cestu kolem světa zdolala, a Richard Konkolski první Čech, který ji samostatně uskutečnil. Výstavu doprovází projekce dokumentárních filmů.

FOTO: Nike – Loď

Nike – Loď - Nike loď_konkolski.com_koláž 2Nike – Loď - 2 konkolski,comNike – Loď - 5 nika-yacht.czNike – Loď - 6 ntmNike – Loď - 1 kudyzn
Další fotky
Nike – Loď - 3 konkolsko.comNike – Loď - Nike loď_konkolski.com_koláž

Niké pokřtila manželka ředitele železáren navzdory soudruhům, těm se líbilo jméno Družba

Niké postavil Richard Konkolski v panelovém bytě v Bohumíně v roce 1968. Naše země neměla příliš velkou tradici námořního jachtingu, a tvůrce lodi Richard Konkolski proto vycházel ze stavebních plánů polského původu. Aby mohl na mezinárodní scéně reprezentovat socialistický stát, musel Niké převést do majetku Železáren a drátoven Bohumín, kde byl členem jachetního oddílu.

U veleslavínského nádraží se za císařepána vyráběly čokoládové doutníky. Nacisti místo nich chtěli vyrábět bomby

V červnu 1972 Niké vystartovala v závodě osamělých mořeplavců přes Atlantik – OSTAR 72 v anglickém Plymouthu. Z cíle, amerického Newportu, pokračoval Konkolski v sólo plavbě kolem světa. Urazil vzdálenost 41 000 námořních mil s denním průměrem 100 mil. Plul přes bezvětrná pásma, podél Velké korálové bariery a přes bezvětrnou oblast Indonésie. Dobrodružná plavba osamělého mořeplavce Richarda Konkolského a plachetnice Nike skončila v červenci 1975 v Plymouthu a později v polském Svinoústí a Štětíně. Stal se prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli a Niké I druhým nejmenším plavidlem.

Po Praze bude jezdit nová cabriotramvaj. Podívejte se na její nádherný design

Půl života strávil Konkolski vyřizováním povolení

V roce 1976 se Richard Konkolski s Niké zúčastnil dalšího ročníku závodu osamělých mořeplavců přes Atlantik OSTAR 76. Vynikajícím časem získali 2. místo v handicapovém hodnocení ze 125 přihlášených závodníků. Pro další plavby si Richard Konkolski postavil již dokonalejší loď pojmenovanou Niké II.

Před 36 lety trpěli Pražané akutním nedostatkem vánočních stromků. Kde soudruzi udělali chybu?

V červnu 1982 emigroval. Během výjimečného stavu v Polsku odplul s manželkou Miroslavou a synem Richardem ze Štětína, kde měl loď Niké II. Přistál v naprostém pořádku až do Newportu v Rhode Island. Zde řadu let žil a do Česka se vrátil až v roce 2016 (až v roce 2014 mu bylo vráceno české občanství).

Konkolski je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. V současnosti vlastní multimediální studio, kde se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů.

Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

Šťastný konec i pro Nike

Původní Nike ležela několik let ve skladu. Později byla prodána do soukromých rukou. Noví majitelé s ní ztroskotali na Jadranu, ale loď byla přivezena zpět do České republiky. Po roce 2000 Nike získal Český svaz jachtingu, který ji nechal opravit, přičemž díru v boku lodi upravil na okno umožňující nahlédnutí do podpalubí lodi. Díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR mohlo Národní technické muzeum v roce 2004 loď zakoupit do sbírek.

FOTO: Nike – Loď

Nike – Loď - Nike loď_konkolski.com_koláž 2Nike – Loď - 2 konkolski,comNike – Loď - 5 nika-yacht.czNike – Loď - 6 ntmNike – Loď - 1 kudyzn
Další fotky
Nike – Loď - 3 konkolsko.comNike – Loď - Nike loď_konkolski.com_koláž

 Nepřehlédněte