Jezírko je ozdobou zahrady. Jak ho vybudovat?

Maličké jezírko se vejde do každé zahrady, ale ještě lepší je mít dost místa na větší vodní plochu. Teprve tady můžete uplatnit různé nápady, které upoutají a zahradu oživí.

Docela malá nádržka například ve formě do země zapuštěné vaničky se vejde i na maličkou zahrádku, větší zahrada si však zaslouží velkorysejší vodní plochu. Ale než takové jezírko začnete budovat, zamyslete se nad jeho umístěním, velikostí a podobou.

Nejdůležitější je zvolit vhodnou polohu. Jezírko by mělo být blízko domu, abyste se z něj mohli těšit v létě na jeho břehu i v zimě, když se podíváte z okna do zahrady. Je to praktické i kvůli přívodu elektrického proudu, který budete potřebovat na čerpání vody, osvětlení a třeba i vodotrysk.

Cesta k vodě

Blízko jezírka by měla vést cesta, abyste mohli k vodní hladině kdykoliv přijít. A ještě lepší je mít nedaleko vody odpočinkové místo, kam se vejde sestava zahradního nábytku.

Nejpřirozeněji bude jezírko působit v nejnižší části zahrady, nemělo by však ležet přímo pod stromy. Ty mohou škodit zespodu svými kořeny, které by mohly narušit fólii, a shora opadem listí. Ryby nesnášejí znečištění způsobené listím padajícím do vody. By voda v zahradě měla být dobře chráněna před větrem.

Jezírko by mělo být alespoň část dle osluněno. Nejenom proto, že se na slunci dobře daří leknínům. V teplé vodě je dobře i rybám a na sluníčko u vody bude dobře i vám!

Ledvina nebo čtverec?

Zahradní jezírko mívá obvykle protáhlý ledvinovitý tvar. Je na pohled zajímavější než ovál. Záleží na tom, jaký styl se právě k vašemu domu a do vaší zahrady bude hodit.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Jezírko může být takzvaně neformální (nepravidelné, nebo naopak mít tvar čistý, geometrický (to znamená čtverec, obdélník, ovál, kruh či dokonce trojúhelník.

K venkovské chalupě se bude více hodit jezírko vypadající jako rybníček a břehy zasypanými valouny či porostlými mokřadními a vodními rostlinami.

Modernímu domu strohých linií bude slušet i voda jako podle pravítka. Její kraje nemusí mít na první pohled s přírodou nic společného. Ze všech stran může být hladký kámen, dlažba, beton, dřevo nebo prkna z dřevoplastu.

Zapuštěné či nad terénem?

A tím plánování nekončí. Je ještě nutné rozhodnout, zda bude jezírko zapuštěné do země nebo vyvýšené nad terén či jen částečně zapuštěné. Zapuštěné připomíná přírodní rybníček, který i snáze přiláká volně žijící živočichy. Je však nebezpečné pro malé děti. Nadúrovňové je náročnější na stavbu, ale určitě bude dominantním bodem v zahradě.

Voda v pohybu

A ještě jedno rozhodnutí by mělo padnout ještě před výstavbou. Bude hladina jezírka klidná, nebo ji bude čeřit tekoucí voda? Ta může být přiváděna z potůčku, může prýštit z prameniště, může na hladinu padat ve formě kaskád či vodopádu, ale můžete si dopřát i krásu vodotrysku. Tekoucí voda je prospěšná rybám i rostlinám, protože zvyšuje množství kyslíku ve vodě. Jen k tomu budete potřebovat čerpadlo, které vodu uvede do pohybu.

Dodržujte stavební postup

Když máte promyšleno, jak by měly budoucí jezírko, rybníček, prameniště, vodopád a další vodní prvky v zahradě vypadat a kde budou umístěny, můžete začít s projektováním díla a jeho následnou realizací. Důležité je vše přesně vyměřit, důsledně používat kvalitní trvanlivé materiály a přesně se držet navrženého stavebního postupu. Voda totiž odhalí každou chybu.

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama