• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Jihlava nechce, aby si lidé kupovali další auta. Zavede sdílení

  22.6.2024
  Simona Knotková

  Jihlavská radnice umožní od září provoz sdílených aut.

  Služba by podle vedení města mohla zbrzdit nárůst počtu aut, která si obyvatelé kupují. Podmínky pro provozovatele Jihlava nastavila na základě zkušeností jiných měst v ČR, kde sdílená auta jezdí. Novinářům to řekl radní David Beke (ODS). Podnikatelé se na možnost provozování služby ptají, počty sdílených aut v jihlavských ulicích ale zřejmě nebudou vysoké. Radní jich postupem času očekává dvě tři desítky.

  Město chce takzvaným carsharingem nabídnout lidem další možnost přepravy, uvedl Beke. „Mělo by to sloužit k tomu, že třeba rodina, která už má jedno auto a zvažuje koupi druhého, tak se tomu vyhne,“ řekl.

  Sdílené auto může být levnější variantou třeba i pro firmy, které by potřebovaly služební auto jen jednou týdně. Radní uvedl, že službu nabízí provozovatelé v různých podobách, někteří se specializují na krátké přejezdy z jedné části města do druhé, jiní na delší půjčování vozů, například na prodloužený víkend.

  Pravidla, která musí provozovatelé splnit, aby mohli mít sdílené auto na parkovištích Jihlavy, schválila městská rada ve čtvrtek. Za auto budou městu platit 1800 korun ročně. Parkovat je nebudou moci ve vyhrazených zónách v centru, které jsou podle radnice už nyní dopravně přetížené.

  Pro službu mohou podnikatelé používat auta, která nebudou starší než čtyři roky a budou splňovat nejméně emisní normu euro 6. „Chtěli jsme, aby všechna auta byla vybavená automatickou převodovkou, aby to dokázalo zasáhnout co největší skupinu obyvatel,“ doplnil Beke. Podle doporučení města by ve sílených autech měly být také podsedáky pro přepravu dětí.

  Informace o možnostech provozu sdílených aut v Jihlavě dostanou podle radnice provozovatelé carsharingu prostřednictvím jejich asociace.

  V padesátitisícové Jihlavě fungují od jara 2022 i sdílená kola.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte