Jihočeské památky se probudily do jara. Začala letošní sezóna

5.4.2022
Jiří Bydžovský

Jihočeské památky zahájily letošní sezónu. Některé do ní vstupují s novinkami. Český Krumlov zpřístupnil Mincovnu. V Dačicích návštěvníky přivítají na zámku opravené sály a do Třeboně se vrátí po dvou letech květinová výstava amarylis.  Památky letos zdražily vstupné zhruba o 15 procent. V průměru si návštěvník připlatí 30  korun.

Památkáři dostávají asi 30 procent peněz, jež potřebují, ze státního rozpočtu, zbytek si musejí vydělat sami. „Nezbylo nám nic jiného než reagovat na vnější ekonomickou situaci, na stoprocentní zdražení energií a podobně. Vstupné na hlavních prohlídkových trasách je proto o deset až třicet korun dražší,“ řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Očekávané výnosy stejně nepokryjí všechny výdaje, uvedli památkáři. Zároveň dál snižují vstupné pro děti a mládež, letos bude 40 procent ze základního vstupného. Památkáři mají letos i méně peněz na menší stavební práce či kulturní aktivity.

Na Hluboké bude pokračovat obnova vodního systému, několikaletá investice za 8,5 milionu. Loni památkáři opravili zámeckou vodárnu, letos chtějí vybudovat závlahový systém v areálu zahrad a obnovit fasádu a dřevěné prvky historického vodojemu, odbahní také rybníček.

Pět let trvající restaurátorské práce skončily v jídelně zámku Červená Lhota. Obnovený je barokní vzhled štukové výzdoby, objevily se také původní stropní malby. Již třetí rok po sobě se ale turisté nesvezou u zámku na lodičkách. „Poruchy netěsností zámeckého rybníka, který neteče jen hrází, ale i dnem, jsou do té míry zásadní, že vyžadují detailní projektovou přípravu. Ta v letošním roce odpoví na zásadní otázku, co je potřeba s rybníkem udělat,“ řekl kastelán Tomáš Horyna. Odbahnění rybníka téměř za 30 milionů Kč skončí příští rok.

Do interiérů třeboňského zámku se po dvou letech vrátí květinová výstava amarylis. Řadu aktivit chystají památkáři při Hradozámecké noci 27. srpna. Mnoho z nich bude souviset s projektem Po stopách šlechtických rodů, který připomene aristokratické slavnosti a zábavu.

Jihočeské státní památky navštívilo loni do 19. října 629.171 lidí. Meziročně zhruba o 17 procent méně, proti roku 2019 je to úbytek o 41 procent.

Zdroj:vz/čtk



Nepřehlédněte