Jihočeští hygienici stihnou denně vytrasovat kontakty přibližně u 70 procent nových případů koronaviru. Pomáhají jim zaměstnanci krajského úřadu, radnic nebo hasiči. V posledním období hygienici evidují na jihu Čech v průměru až tisícovku nových případů koronaviru denně.
„Situace v posledních dnech je pro nás hodně náročná. Snažíme se obvolat všechny lidi, kteří nám nově nakažení nahlásí. Ale ne vždy ti volaní telefon zvednou. Hygienici navíc stále musí reagovat na e-mailové dotazy, které jim lidé posílají, když je k tomu vyzval s aktivitou Zlatý špendlík zpěvák Daniel Landa. To nám situaci samozřejmě také komplikuje,“ uvedla Kvetoslava Kotrbová, ředitelka jihočeských hygieniků.
Pokud se hygienikům nepodaří při trasování ihned zastihnout lidi, na které mají kontakty, klesá šance na úspěch. „Přicházejí nám do toho nové případy a nevíme pak, co dříve dělat,“ řekla ředitelka. Celý proces prodlužuje také fakt, že laboratoře nestíhají analyzovat všechny PCR testy. Hygienici proto dostanou výsledky až se třídenním zpožděním.
Hygienické stanice v Česku vytrasovaly za poslední týden průměrně do 24 hodin od výsledku testu čtvrtinu pozitivních na covid-19 a oslovily také 62 procent jejich kontaktů. Průměrně jim lidé hlásí v posledním týdnu 1,96 rizikového kontaktu. Kraje se v rychlosti trasování a počtu hlášených kontaktů výrazně liší.
Zdroj:čtk

















