• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jindřišská věž hledá kupce. Zatím se mluví o Praze a Městské části Praha 1

  6.12.2022
  Táňa Pikartová

  Koupit je jedna věc, vyžití druhá. Diskuse kolem prodeje Jindřišské věže tak vyvolávají i otázky právě o jejím dalším využití. Co v ní skutečně bude, co vymyslí nový majitel?  

  „Možná by ji Praha 1 mohla využívat jako městskou šatlavu pro opilé turisty,“ prohlásila v žertu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a dodala: „Podle mého názoru je požadovaná cena nad možnosti rozpočtu naší městské části a byla bych raději, kdybychom se koupě zřekli.“

  Pražské arcibiskupství chce prodat Jindřišskou věž, a to minimálně za 75 milionů korun. Ihned po tomto oznámení se rozběhla veřejná debata o tom, jestli by ji nemělo koupit hlavní město, popřípadě Praha 1. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská by souhlasila za jedné podmínky. „Dovedu si představit, že do historické středověké stavby vrátíme středověkou atmosféru. A k té určitě patřila i šatlava, jež by ve sklepení poskytovala nedobrovolný azyl neukázněným alkoturistům, kteří, bůhvíproč, cítí potřebu se loučit se svobodou právě u nás,“ překvapila starostka první městské části Terezie Radoměřská.

  A co když myšlenka šatlavy neprojde? „Nemohu mluvit za Prahu, ale co se týká naší městské části, byla bych raději, abychom se případné koupě zřekli a podpořili spíše zájem hlavního města, které má neporovnatelně větší rozpočet,“ okomentovala úvahy o koupi Jindřišské věže starostka Prahy 1.

  A jak bude Praha 1 postupovat, když hlavní město o koupi zájem neprojeví? „Vše musí ještě projednat naše zastupitelstvo, které se sejde 14. prosince. Já ale sama budu zastupitelům doporučovat, abychom věž nekupovali,“ dodala Terezie Radoměřská.

  Hlavní město Praha má nyní od katolické církve čas do konce roku, dokdy se má vyjádřit. Ještě před tím, než k tomu dojde, by mělo mít k dispozici znalecký posudek, který byl měl stanovit „cenu v místně obvyklou“, což samozřejmě nebude snadné.

  „Myslím, že není třeba se osud věže příliš obávat. Jedná se o přísně chráněnou památku v Pražské památkové rezervaci. Ještě zhruba dvacet let navíc bude v platnosti smlouva se současným nájemcem Jindřišskou věží, který má velký podíl na záchraně věže i jejím důstojném fungování,“ uvedla starostka Radoměřská.

   

   

     Nepřehlédněte