Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů

17.7.2020
Jan Štoll

Jiří Pospíšil (TOP09), který je i předsedou Nadace Jana a Medy Mládkových, jež muzeum provozuje, v první řadě poděkoval hasičům, kteří celý objekt zachránili. V jednu chvíli totiž hrozilo, že shoří celé.

„Muzeum žije, i přes nepřízeň osudu dále slouží zadání, které vymezila Meda Mládková,“ řekl Jiří Pospíšil. Jako poděkování daroval hasičům 900 lístků do muzea.

To se teď ale bude muset vypořádat se škodami.

„První věc je mnoha milionová škoda na technickém zázemí muzea. Škody jsou v řadech přes 10 milionů korun a nebude jednoduché uvést zázemí do původního stavu. Bude to trvat delší dobu, nyní řešíme provizorní otevření muzea. Náš plán je do 14 dnů otevřít alespoň část muzea, dolní patro s výstavou obrazů Alfonse Muchy a Pasty Onera, o kterou je mezi návštěvníky velký zájem,“ řekl Jiří Pospíšil.

Přízemí s výstavní galerií bylo zplodinami z požáru zasaženo nejméně. Nejvíce byl zasažen horní depozitář.

„Druha část muzea bude zavřena několik měsíců. Tým odborníků restaurátorů diagnostikoval ve velkém depozitáři, kde jsou až tisíce uměleckých děl, na exponátech mazlavý kouřový popílek, který sice vypadá bagatelně ale umělecká díla jsou jím zasažena, ne poškozena,“ dodal Pospíšil.

Odbornici teď zkoumají, o jaké zplodiny se jedná. Podle toho bude zvolen restaurační a očistný postup. Už teď je ale zřejmé, že budou muset být všechna umělecká díla i depozitář sanována.

„Hořela strojovna vzduchotechnicky, která byla pod elektrickým proudem. Museli jsme nejprve hasit oxidem uhličitým, až po odpojení elektřiny, jsme hasili vodou. Kouři se z objektu opravdu ven nechtělo,“ popsal zásah velitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Podle něj jsou zplodiny hoření korozivní, toxické a mastné. Poškozují tak povrchy i samotná vystavená díla. „Pro restaurátory, to bude opravdu hodně složitá práce,“ dodal.

„Jedna věc je ekonomická hodnota prací, ale druhá je umělecká, nemluvím o svém díle, mám na mysli Muchovy obrazy. Tohle dílo bylo od požáru jenom přes zeď,“ řekl malíř Pasta Oner.

Požár v Muzeu Kampa, sbírky obrazů naštěstí neshořely

Odborníci už Muchovo plátno prohlédli, podle všeho je v pořádku.

„Minimální odhad na čisticí a restaurační práce je pul roku až rok, náklady odborníci odhadli na jeden až dva miliony korun,“ upřesnil Pospíšil.

Jelikož je muzeum financováno hlavně z prodeje vstupného, po ráně, kterou mu způsobilo uzavření z důvodu preventivního opatření proti koronaviru, muselo vypsat veřejnou sbírku na obnovu uměleckých děl. K založení veřejné sbírky muzeum vyzvali lidé.

„Příznivci nám mohou přispět na nápravu, část nákladu pokryje pojistka. Muzeum Kampa nebude uzavřeno z ekonomických důvodu, už překonalo několik katastrof. V minulosti hořelo v muzeu několikrát, zasáhly jej i povodně a vždy se z toho vzpamatovalo,“ ubezpečil Pospíšil.

Lidé mohou na obnovení uměleckých děl přispět ve sbírce na webu Donio.cz. Sbírka s názvem „Zachraňme Museum Kampa,“ už je aktivní a lidé do ní přispívají.

FOTO: Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů

Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů - IMG_3750Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů - IMG_3731Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů - IMG_3741Jiří Pospíšil: Jsou to malé Pompeje, výstava obrazů Muchy a Onera by ale mohla být provizorně otevřená do 14 dnů - IMG_3739


Nepřehlédněte