Jiřina Bohdalová slaví 90! Divadlo ji stále baví a nehodlá končit

Jedna z nejslavnějších českých hereček, lidmi přezdívaná Bohdalka, se v plné síle dožívá úctyhodné devadesátky. Pokud by divadla nebyla zavřená, ještě pořád by jistě excelovala na jevišti. Končit zatím nehodlá, divadlo ji totiž pořád baví.

Ve filmu se Jiřina Bohdalová objevila již v šesti letech – v němém snímku Pižla a Žižla na cestách. Na DAMU se však dostala až napotřetí. Mezitím tři roky učila na základní školy v Ostravě. Po absolvování DAMU si ji do divadla ABC vzal Jan Werich, na kterého Bohdalová dodnes vzpomíná s velkým vděkem. Kromě začátku herecké kariéry jí pomohl i v jednání s tehdejší tajnou službou, Státní Bezpečností. Její otec byl totiž v 50. letech za údajnou velezradu ve valdické věznici a pro StB to bylo její slabé místo, kudy by se jí mohli dostat pod kůži. Werich jí poradil, ať jim řekne, že má problémy s alkoholem a že pod jeho vlivem vše „vykecá“. A opravdu to zabralo. Dál byla sice vedena ve svazcích jako agentka StB, nicméně soud v roce 2004 rozhodl, že neoprávněně.

Život plný práce

Z ABC přešla do Městských divadel pražských a od 1967 až do roku 2004 byla členkou souboru Divadla na Vinohradech. A od svého odchodu až do dnešních dnů hraje – pokud je to tedy možné – v divadle principála Jana Hrušínského Na Jezerce. Vystupovala tu například po boku Milana Kňažka ve hře Gin Game, kde dokonce tančí rokenrol, ve hře Jiřího Hubače Generálka nebo v komedii plné černého humoru Paní Plukovníková.

Jiřina Bohdalová: S humorem a nadhledem jde všechno líp

Samozřejmě má ve svém věku za sebou také spousty dalších úspěšných projektů – jejím hlasem promlouvají desítky večerníčků a pohádek – například Rákosníček nebo Křemílek a Vochomůrka. V oblasti televizní zábavy patřila spolu se svým dlouholetým parťákem Vladimírem Dvořákem k jejím průkopníkům. V pořadu Televarieté se podle jejích slov snažili dělat takový humor, který „blbý pochopí a chytrého nenaštve“. Často pracovala i s Vladimírem Menšíkem, o kterém v jednom rozhovoru řekla, že byl génius a hrát s ním bylo jako plavat za povodně.

Natočila také spoustu filmů a televizních inscenací, kde naplno projevila své herecké umění a talent. Například trezorový snímek Ucho režiséra Karla Kachyni, kde hrála po boku svého tehdejšího manžela Radoslava Brzobohatého. Za Nesmrtelnou tetu i Fany získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Velkého ocenění se dočkala i za film Vrásky z lásky a kritika pochválila rovněž její zatím poslední televizní film Klec, kde v roli penzistky Květy Galové podlehne psychopatickému agresorovi v podání Kryštofa Hádka. Její mnohé herecké úspěchy provázely však i soukromé prohry.

Osudoví muži

Poprvé se vdávala ještě na DAMU, kdy si brala seismologa a geofyzika Břetislava Staše, se kterým má dceru Simonu, dnes rovněž velice úspěšnou herečku. Manželství jim ale dlouho nevydrželo a po vzájemné dohodě se brzy rozvedli.

Divadlo Na Jezerce překonalo těžkosti a chystá se na nové premiéry

Pak přišel vztah s jedním z nejcharismatičtějších českých herců všech dob, s Radoslavem Brzobohatým. Bohdalová jím byla zcela okouzlena a jak přiznala po jeho smrti, milovala ho ze všech svých mužů nejvíc. Když ale po dvanácti letech jejich manželství potkal slovenskou herečku Hanu Gregorovou, odešel za ní. Bohdalové to zlomilo srdce a dlouho s ním ani nepromluvila. Smíření přišlo vlastně až na sklonku jeho života v již zmiňovaném filmu Vrásky z lásky – na filmovém plátně se setkali poprvé po čtyřiceti letech.

Po Brzobohatém vedle sebe dlouho žádného muže nechtěla. Nakonec si ji ale získal téměř o čtvrt století mladší slovenský milionář Lubomír Focko, se kterým se seznámila díky fotbalovému klubu slavných osobností Amfora. Objevuje se po jejím boku na společenských akcích a Bohdalová s ním prý jen kvete.

Důležitým mužem v jejím životě byl i slavný zpěvák Karel Gott. Jeho maminka si údajně přála, aby si ji vzal za ženu. Milenecká jiskra mezi nimi sice nepřeskočila, ale stali se celoživotními přáteli. Byla to také Bohdalová, která pronesla na jeho pohřbu rozlučkovou řeč. „Karle, miluji tě a nejsem v tom sama,“ řekla v ní mimo jiné. Dnes má Bohdalová už jen skromná přání. „Chci, aby moje rodina byla zdravá a chci mít dobré vztahy. Po ničem jiném už netoužím,“ prohlásila před časem. Ke spoustě gratulantů k jejímu jubileu se připojuje i Náš REGION.

Dnes, 15:14
Anonym vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ)...
Dnes, 14:24
Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení...
Dnes, 14:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kompost na zahradě
Dnes, 14:08
I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění...
Dnes, 13:46
Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím...
Dnes, 13:29
Kompenzační bonus až 1 000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na...
Dnes, 12:38
Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem....
Dnes, 11:23
Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni...
Dnes, 11:04
Byla to hlasitá polemika. Kupodivu, nikdo se neohlížel přes rameno, jestli nejsou nablízku udavačské uši....
Dnes, 10:37
Samozřejmě to tak je. A to si ještě uvědomme, kolik významů ono „hraní si“ může...
Dnes, 09:53
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za...
Reklama