Prudký pokles hormonů
Jak je známo, sex bývá příjemnou aktivitou. Lidé, kteří se často se svým partnerem milují, zažívají pocity štěstí, uspokojení a intimitu. Uvolňují se hormony štěstí. Jenomže se občas stane, že se po milostném aktu spokojeně člověk necítí. Naopak. Objeví se plačtivost, melancholie, deprese nebo dokonce úzkosti. Poskoitální dysforie (PCD) je stav, který postihuje hlavně ženy. Podle nejnovějších průzkumů se však tento neduh týká i mužů.
Muži pláčou po sexu
Negativní emoce po jinak příjemném zážitku mohou prožívat jak žena, tak muž. U 4 procent lidí se PCD může dokonce projevovat pravidelně. I muži mohou být po sexu smutní, depresivní, mohou dokonce plakat. PCD tak narušuje pohodu, kdy jsou si partneři po sexu blízko a povídají si, čímž si budují vzájemnou důvěru.
Příčinou PCD může být genetická náchylnost, vliv může mít samozřejmě jaké psychika anebo hormonální změny. Během sexu tělo zaplaví velký příval hormonů, třeba hormon štěstí serotonin. Člověk by tak měl být šťastný. Jenže hladina hormonů po samotném aktu rychle opadne. To může k pocitům smutku výrazně přispět. I když smutek během nějaké doby přejde, může narušit PCD dlouhodobou spokojenost partnerů.