Jurečkův úřad zlehčuje nařčení novinářky ze sexismu mluvčím. Ten je mimo kancelář

17.6.2022
Redakce

Mluvčí inspekce práce Richard Kolibač místo odpovědi na dotaz reportérky televize CNN Prima News poslal reakci o sexistickém uvažování. Ministerstvo Mariana Jurečky (KDU-ČSL), které je inspekci práce nadřízeno, problém zlehčuje.

Reportérka televize se v souvislosti s případem kontroly a pokuty českobudějovického hostinského zeptala tiskového mluvčího Státního úřadu inspekce práce Kolibače na složení kontroly. „Když se jedná o diskriminaci, není tedy diskriminační, když na jednoho muže přišly dvě ženy z inspektorátu?“ Následovala pozoruhodná reakce. „Uvažování v pojmech pohlaví, respektive genderu při hodnocení činnosti úředních osob je projevem sexistického uvažování, které je v jednadvacátém století zcela nepřijatelné,“ stojí ve vyjádření podepsaném Kolibačem.

„Jak jinak na takovou otázku reagovat, než tím, že v zaměstnání přece nejde o pohlaví, ale jen a pouze o schopnosti a kvalifikaci,“ uvedla k tomu mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. Sám ministr Marian Jurečka, pod jehož ministerstvo inspektorát spadá k problému mlčí.

Připomeňme, že i mluvčí inspektorátu je úředník státní instituce, kterého si platí občané ze svých daní. Redakce jej oslovila s otázkami, zda je podle něj prací mluvčího místo korektní odpovědi na otázku, takto nařknout novinářku ze sexismu. A zda to nepovažuje za profesní selhání v roli tiskového mluvčího.

Na odpověď čekáme, pan mluvčí je mimo kancelář s nastavenou automatickou odpovědí o nepřítomnosti v emailu. „Od středy 8. června budu mimo kancelář a s jen občasným přístupem k internetu a emailu. Ozvu se Vám hned po svém návratu do kanceláře, ve čtvrtek 16. června 2022.“

Po ujištění, že stále čekáme na odpovědi (v pátek 17.6.) přišla nová verze. „V pátek 17. června budu mimo kancelář a s jen občasným přístupem k internetu a emailu. Ozvu se Vám hned po svém návratu do kanceláře, v pondělí 20. června 2022.“

Zkusíme to opět, třeba se vyjasní, zda se už mluvčí Kolibač alespoň omluvil reportérce.

REDNepřehlédněte