• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kácení stromů v lesích u Staročernska pokračuje, kromě těžby je v plánu i obnova

  7.2.2024
  Doris Drienová

  Město Pardubice bude letos pokračovat v kácení stromů v lesích u Staročernska. S těžbou začalo na konci loňského roku. Některé rizikové stromy musí vykácet, jsou staré a nemocné. Letos na podzim nebo příští rok bude následovat výsadba, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

  Lesníci budou u Staročernska kácet rizikové stromy podél silnic a poblíž rodinných domů. Plánují také instalaci lapačů, tím kontrolují, jestli se v lokalitě nepřemnožil kůrovec, uvedl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

  Kromě kácení bude pokračovat obnova lesů. Vysazeno má být 5000 borovic a 3000 dubů. Výsadba je naplánovaná v lesoparku na Dukle. „I v tomto roce plánujeme lesy zvelebovat, aby v nich byl pobyt pro Pardubáky co nejpříjemnější. Stejně jako loni i v tomto roce se odstraní podrosty v blízkosti mlatových cest Studáneckého lesa a podél lesních cest ve Svítkovském lese nebo v lesoparku Dukla. Dle potřeby dojde také k opravě mobiliářů, bavíme se o lavičkách nebo altánu,“ řekl náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

  Loni správci lesů vytěžili 2330 metrů krychlových, což odpovídá průměru ročních těžeb. Skoro většinu těžby tvoří nahodilá těžba, kdy lesníci odstraňují souše, vyvrácené nebo jinak poškozené stromy.

  K tomu město nové stromy sázelo. „Jednalo se o les u Opočínku, ve kterém v roce 2022 došlo k úmyslné těžbě, a tak se prázdná plocha doplnila o téměř 3000 nových stromů, z nichž převážnou část tvořily duby, které doplnily ještě modříny a javory,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Dalších 5800 sazenic přibylo v Nemošickém, Studáneckém lese a u Doubravic, dodala.

  Součástí péče o lesy je oprava a obnova lesních cest nebo budování vodních tůní. V lesoparku na Dukle a ve Studáneckém lese dělníci vyčistili informativní cedule, které kvůli graffiti nečitelné.

  Loni vyšly těžební a pěstební zásahy na bezmála 3,2 milionu korun, přitom město získalo z prodeje dřevní hmoty z městských lesů téměř 3,4 milionu korun.

  Město spravuje lesy o výměře 464 hektarů. Lesy jsou menší a územně roztříštěné, jsou hlavně v západní části, největší souvislé porosty jsou Spojilský les a Studánecký les. Například lesy mezi Svítkovem a Opočínkem převážně patří Lesům ČR nebo soukromým majitelům.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte