• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kam míří nejvíce turistů? Naší nejvíce navštěvovanou památkou loni prošlo přes 2 miliony lidí!

  19.6.2024
  Doris Drienová

  Nejnavštěvovanějším turistickým cílem se loni stal Pražský hrad. Navštívilo jej 2,19 milionu turistů, meziročně o 54 procent více. Na druhém místě byla lanová dráha na Petřín, která svezla 1,9 milionu turistů. Jako třetí skončila pražská zoologická zahrada s 1,36 milionu návštěvníků.

  Tyto cíle byly mezi nejnavštěvovanější trojicí i v roce 2022. Milion návštěvníků loni překonal také Aquapalace ve středočeských Čestlicích. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila státní agentura CzechTourism.

  V první desítce se umístil rovněž areál Dolních Vítkovic v Ostravě, Aqualand Moravia v Pasohlávkách, zlínská zoo, Safari Park Dvůr Králové, Petřínská rozhledna a ostravská zoo. Pořadí nejnavštěvovanějších cílů se meziročně příliš nezměnilo. Loni byl mezi deseti nejnavštěvovanějšími také hrad Špilberk v Brně, naopak chyběla rozhledna na Petříně.

  Podle CzechTourism byl loňský rok pro tuzemský cestovní ruch úspěšný a návštěvnost se po celé republice významně zvýšila. Aktuální čísla podle agentury ukazují, že se cestovní ruch opět dostává na předcovidová čísla.

  Stejně jako v předchozích letech turisté loni nejčastěji zavítali do Prahy. Kromě Pražského hradu zaznamenala více turistů i lanovka na Petřín, která svezla o 12 procent cestujících více. Naopak návštěvnost pražské zoo se meziročně snížila o čtyři procenta.

  Ve středních Čechách a na jižní Moravě nalákaly nejvíce návštěvníků aquaparky, v Plzeňském kraji plzeňský pivovar. Zoologické zahrady či zooparky vedly v jižních Čechách, Ústeckém, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji a také na Vysočině. V Pardubickém kraji byl nejnavštěvovanější visutý most v Dolní Moravě, v Libereckém kraji iQPark a iQLandia a v Karlovarském kraji mezi turisty vedl hrad Loket.

  Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenalo loni Armádní muzeum Žižkov v Praze, které se v říjnu 2022 otevřelo po několikaleté rekonstrukci. Muzeum si loni prohlédlo 140.000 lidí. Výrazně vzrostla návštěvnost i například lanovce na Sněžku, Strahovskému klášteru či Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi. Turisté vyhledávali i přírodní krásy, mezi nimi byly nejnavštěvovanější Adršpašsko-teplické skály, kam zamířilo 488.000 lidí.

  Státní agentura má v databázi 1369 míst. „Naší snahou je rovnoměrně rozložit návštěvnost a přinést výhody cestovního ruchu i do méně známých oblastí. A to vše v souladu s myšlenkou udržitelnosti, kdy například podporujeme cestování vlakem nebo poskytovatele služeb, kteří se snaží chovat odpovědně,“ uvedl ředitel CzechTourism František Reismüller.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte