• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejkrásnější středočeské výhledy. Znáte je všechny?

  17.3.2018
  Ondřej Hudec

  Chcete využít volna a o víkendu někam vyrazit? Nabízíme vám pět zajímavých rozhleden ve Středních Čechách, které určitě stojí za návštěvu.

  1. Děd u Berouna

  Věděli jste že v okolí Berouna jsou dokonce dvě rozhledny?  Jednu najdete na Městské hoře a z druhé se lze kochat na vrchu Děd, stojící ve výšce 492 metrů nad mořem. O její výstavbu se zasloužil Klub českých turistů a tato rozhledna byla dokonce první, kterou vybudoval. Postavena byla v roce 1893.  Díky bílé barvě cihel a zdobenému cimbuří vypadá jako z pohádky.

  Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

  2. Kožová hora u Kladna

  Oblíbené místo výletníků, pro jejichž  potřeby vybudoval Klub českých turistů v roce 1930 turistickou chatu s vyhlídkovou věží. Samotná věž je vysoká 35 metrů a jejím vnitřkem vede schodiště se 131 schody. Po nich dojdete na vyhlídkovou plošinu, která je 31 metrů nad zemí. Z rozhledny můžete obdivovat dominanty Českého středohoří a také Brdy. Přístup na rozhlednu je volný pouze v době provozu restaurace.

  Záhadná historie kladenské Poldovky. Po kom dodnes nese jméno?

  3. Rozhledna Pepř u Jílového

  Na vrchu Pepř kousek od Jílového se od roku 2007 tyčí telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Telekomunikační věž je 30 metrů vysoká a má klasickou příhradovou konstrukci s vyhlídkovou plošinou umístěnou ve výšce 18 metrů, na kterou vede vřetenové schodiště s 91 schody. Rozhledna je volně přístupná celoročně.

  FOTO: Rozhledny ve středních Čechách

  Rozhledny ve středních Čechách - Rozhledna Děd u BerounaRozhledny ve středních Čechách - Rozhledna_Velká_BukováRozhledny ve středních Čechách - OLYMPUS DIGITAL CAMERARozhledny ve středních Čechách - Dobříš,_Brdy,_Studený_vrch,_rozhlednaRozhledny ve středních Čechách - 421px-Tower_on_the_Pepr_near_Jilove_u_Prahy_(4)

  4. Rozhledna Studený vrch u Hostomic

  Na Studeném vrchu stojí od roku 1940 kamenná  osmiboká věž, která sloužila k zemskému měření.  Vede na ní 81 dřevěných schodů. Za dobrého počasí je možno vidět České Středohoří, Šumavské vrcholky, Krušné hory a za velmi dobrých podmínek i Ještěd či Sněžka. Rozhledna přístupná o víkendech a svátcích v době od dubna do konce října.

  Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

  5. Rozhledna Velká Buková

  Rozhledna se nachází v obci Velká Buková nedaleko Křivoklátu. Byla postavená v roce 2008. Věž má půdorys trojúhelníku a je 14,2 metrů vysoká. Na nekrytou vyhlídkovou plošinu vede 72 schodů. Na realizaci padlo 85 kubíků dřeva, převážně modřínu z okolních lesů. Z vyhlídkové plošiny je výhled na Křivoklátsko, údolí řeky Berounky, Džbánsko, Kožovu horu, Cukrák a při velmi dobré viditelnosti i na Krušné hory s Klínovcem. Rozhledna je otevřena zhruba od dubna do října.

  Muzikál Noc na Karlštejně má od srpna utrum. Hrad se bude opravovat

   


  Témata:

  Nepřehlédněte