Záhadná historie kladenské Poldovky. Po kom dodnes nese jméno?

20.3.2018
Ondřej Hudec
Další fotky

Industriální klenot ožívá. Co bude s bývalou šroubárnou v Libčicích?

Na počest manželky

Historie Poldovky sahá až do roku 1889, kdy založil v sousedství Vojtěšské huti na Kladně vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein speciální ocelárnu. Na počest jeho manželky Leopoldiny, která pocházela z Prahy, dostal podnik jméno Poldina huť. Huť byla součástí velkého uhelného, železářského a ocelářského kartelu, „Pražské železářské společnosti“ (Prager Eisenindustrie-Gesellschaft), do něhož patřily i železárny v Králově Dvoře u Berouna. V roce 1893 si nechal podnik registrovat ochrannou známku s profilem hlavy paní Leopoldiny (Poldi).

Poldovka jde v dubnu do dražby. Nejnižší podání je 160 milionů

Válečný průmysl

Výroba se rychle rozjela. Huť dodala například části do první oceánské rakousko-uherské bitevní lodě třídy Habsburg.  Na začátku minulého století zaměstnávala Huť Poldi asi 1200 dělníků a vyráběla 36 tisíc tun oceli a 16 tisíc tun hotových výrobků, zejména válečných děl, hlavní, dále ocelová péra, ocel na nástroje a ocelové dráty. Většina výrobků se vyvážela. Roku 1929 už zaměstnávala Huť 4000 dělníků a vyráběla 40 tisíc tun výrobků.

Tři nejnebezpečnější kladenské lokality: Centrum Kladna, Kročehlavy a okolí okresního města

Během okupace byla Huť Poldi součástí Herrmann-Göring Werke. Těsně před 2. světovou válkou měla Poldina huť pobočky se sklady a obchodní zastoupení ve 39 zemích světa. Žáruvzdorné oceli POLDI se uplatnily na československých cvičných proudových letounech Aero L-29 Delfín a jejich pokračovatelích Aero L-39 Albatros.

Neblahé dopady privatizace

Je smutnou skutečností, že jedna z nejméně povedených privatizací po roce 1989 postihla právě tento podnik. Krach, který následoval v letech 1996-1997 pak velmi výrazně poškodil celý region, s ekologickými i ekonomickými důsledky se město snaží vyrovnat dodnes.

Od podzimu 2012 funguje společnost pod novým jménem POLDI s.r.o., s novou vlastnickou a manažerskou strukturou. V polovině roku 2009 společnost dokončila rozsáhlou investici a zahájila tak provoz nových výrobních zařízení v rekonstruované Ocelárně, žíhárně, dokončující výrobě a zejména zcela nové kovárně s kovacím lisem STG 4000. Firma je součástí německého koncernu SCHOLZ AG.

Objekt je veřejnosti nepřístupný, avšak v některých dnech roku jsou pořádány Dny otevřených dveří, kdy se konají prohlídky areálu, ukázky výroby, a odborný výklad.

FOTO: Poldi Kladno

Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Kladno, PoldiPoldi Kladno - Kladno PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno
Další fotky
Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - poldi kladnoPoldi Kladno - PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno

Historický význam Poldovky přesahuje hranice regionu

Ať už jste z Kladna a Poldovka vám přirostla k srdci, nebo jste o ní dosud neslyšeli, její historický význam dalece přesahuje hranice kladenského regionu. Doufejme že vedení města si tuto skutečnost uvědomuje a v budoucnu na tuto oblast nezanevře. Případ oživení ostravských vysokých pecí ve Vítkovicích nám ukazuje, jakým směrem lze o industriální dědictví pečovat a zároveň do místa přivést nové návštěvníky.

FOTO: Poldi Kladno – výstava

Poldi Kladno – výstava - Kladno PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Národní technické muzeumPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno
Další fotky
Poldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Karl_Wittgenstein_and_his_wife_Leopoldine (1)Poldi Kladno – výstava - Kladno, PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno

 Nepřehlédněte