Kamenický Šenov slaví narozeniny světoznámého skláře

22.1.2022
Fefík

V neděli 23. ledna si připomeneme 100 let od narození legendy českého a světového sklářského umění Reného Roubíčka. Ve sklářské škole v Kamenickém Šenově odhalí autorovu skleněnou plastiku.

René Roubíček je světovou sklářskou legendou a české sklo proslavil svými rozsáhlými skleněnými plastikami na výstavách Expo v Bruselu, Montrealu nebo Ósace. Jeho revoluční a svobodný přístup ke sklářské tvorbě umožnil sklu jako materiálu projevit se v plné své kvalitě a kráse. Roubíček a poválečná generace sklářských výtvarníků ukázala celému světu, že sklo je fantastický sochařský materiál, který si v ničem nezadá s bronzem nebo mramorem.

René Roubíček projevil své nadání k malbě už v dětství a chtěl se stát malířem, ale sled událostí ho přivedl na sever Čech, kde se seznámil se sklem. Je autorem mnoha plastik, objektů i svítidel, ve kterých dokázal sklo tvarovat tak, aby vynikly  jeho typické vlastnosti – barevnost a průsvitnost. Rytmické střídání tvarů a segmentů v jeho plastikách prozrazuje jeho velkou inspiraci a lásku k hudbě. Jeho dílo je zastoupené ve všech významných muzeích a galeriích.

Za drahými kameny do pravěku. V Mladé Boleslavi otevřeli novou výstavu

 

Svůj čas dělil mezi Prahu a Kamenický Šenov. Neodmyslitelně je však osobně spojen právě s Kamenickým Šenovem a zdejší sklářskou školou. René Roubíček začal – spolu se čtyřmi kolegy z pražské Umprum – učit na šenovské sklářské škole v roce 1945. Tito mladí výtvarníci měli za úkol po skončení 2. světové války rozběhnout výuku ve škole a to se jim náramně povedlo. Naučili studenty jinému pohledu na sklo a podporovali je ve vlastní výtvarné činnosti. Roubíček vedl brusičské oddělení do roku 1952 a podílel se na nové koncepci výuky sklářského řemesla a designu.

Ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově se rozhodli uspořádat slavnostní odhalení skleněné plastiky Reného Roubíčka, kterou věnovala rodina autora do sbírek školní galerie. Monumentální plastika z roku 1978, kterou nainstalovali do prostoru současné galerie ve školní budově nyní stojí v místě původní dílny, kde Roubíček působil na konci čtyřicátých let.

Hrad a zámek Frýdlant vstupuje do nové etapy. Po 32 letech se tu změnil kastelán

 

Rok 2022 je vyhlášen komisí OSN jako Mezinárodní rok skla. Během celého roku si budou světové instituce i jednotlivci připomínat klíčový význam tohoto jedinečného materiálu a jeho důležitost pro vývoj lidské civilizace.

Mezinárodní rok skla 2022 odstartují v Kamenickém Šenově oslavou narozenin Reného Roubíčka. Akce se zúčastní odborná i laická veřejnost, partneři školy (Muzeum Skla a bižuterie Jablonec nad Nisou, Pačinek Glass Kunratice) představí další aktivity spojené s výročím autora a zástupci Spolku mezinárodního sympozia rytého skla představí koncepci vznikajícího katalogu o díle autora. Po celou dobu akce budou přístupné pro veřejnost prostory Galerie sklářské školy, školních dílen a ateliérů.

Zdroj: Filip Trdla, Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte