Kaplička u Hamerského rybníka v pražských Záběhlicích pěkně prokoukla

29.11.2022
Fefík

Horní část kapličky byla v havarijním stavu a navíc byla počmáraná… To už je ale minulost! Teď má nově opravenou fasádu (náhrada poškozených stavebních prvků) i střechu a navíc vyměněný dřevěný sedák ve svém „interiéru“. Opět tak zdobí výpusť Hamerského rybníka.

Klasicistní výklenková kaplička byla z gruntu poprvé opravená už v roce 2009, v souvislosti s revitalizací Hamerského rybníka. I nadále však trpěla vlhkostí a vandalismem, další oprava proto proběhla o osm let později, na přelomu května a června 2017.

Známým rizikům také odpovídala aktuální podoba rekonstrukce. Použili jsme moderní postupy a materiály vhodné pro dlouhodobou odolnost proti vnějším vlivům. Ať už se jedná o hydroizolační nátěr střechy, hloubkové penetrační nátěry i nátěr anti-grafitový,“ uvedla Olga Koumarová, místostarostka Prahy 10 pro investice, finance a rozpočet.

Pro bikery i děti. V Podbabě vzniklo pumptrackové sportoviště

 

Bohužel, kontinuálně se potýkáme s tím, že někteří lidé kapličku naprosto nesmyslně ničí. Vandalismu neodolaly ani plastiky uvnitř kaple, doložené v první polovině 20. století,“ řekl Tomáš Pek, první místostarosta odpovědný mimo jiné za kulturní památky.

Přitom podobné menší historické objekty jsou pro mě přirozenou součástí veřejného prostoru a místy vhodnými k rozjímání. Věřím, že opravenou kapličku občané při svých procházkách po Záběhlicích ocení, a doufám, že tentokrát zůstane od ničení uchráněná,“ dodal místostarosta Pek

Oprava kapličky trvala krátce přes měsíc a stála necelých 200 tisíc korun.

Zdroj: Praha 10


Témata:

Nepřehlédněte