Měla 360 budov a léčilo se v ní 10 000 vojáků. Instalace panelů by se mohla uskutečnit v první polovině letošního roku, řekla ředitelka Turistického informačního centra Pardubice Miloslava Christová.
„Máme navrženou podobu panelů od architekta, texty máme připravené. vycházejí z bakalářské práce historika Petra Horáka. A budeme žádat o dotaci, čekáme na její vypsání. Pak se bude soutěžit zhotovitel, který panely ukotví v terénu,“ řekla Christová.
Náklady budou zhruba do milionu korun. Má tam být devět zastavení, tedy panely s informacemi a fotografiemi. Na některých místech budou doprovodné prvky, například lavička s odkazem na železniční koleje, které vedly do nemocnice. Jinde to bude zeď, na které bude předvedená dobová fotografie, řekla ředitelka.
„Město Pardubice má poměrně bohatou nabídku cílů o první a druhé světové válce a studené válce. Nová stezka nám přišla vhodná do produktového turistického balíčku, který můžeme nabízet zájemcům o historii,“ řekla Christová.
Válečná nemocnice byla v místě dnešního sídliště Dukla, fungovala v Pardubicích v letech 1914 až 1919. V zařízení bylo 10 000 pacientů a zhruba 3000 lidí z řad personálu. Byla tak jakýmsi městem ve městě, protože v Pardubice v té době měly 22 000 obyvatel.
Velká nemocnice potřebovala být v mnohém soběstačná, proto tam byla drůbežárna, sklady, řemeslné dílny nebo pekárny. Skládala se z pěti oddělení včetně karantény s vlastní bakteriologickou stanicí. Většina dřevěných budov byla po válce rozmontována a prodána, zbývající fungovaly do poloviny 20. století jako domovy pro chudé.
Trasa by měla vést místy, kde objekty stály. Začne v Gorkého ulici u Základní školy Waldorfská, tam bývala vrátnice s kostelem. Cesta potom bude pokračovat bude kolem Hvězdárny barona Artura Krause k Teplého ulici, kde byla pitevna.
Zdroj: ČTK